Hollanda’da otoyol hız sınırı 100 km’ye iniyor

Bir yanda hız ve son model otomobiller, öte yanda çevre ve temiz hava. Hollanda seçimini temiz hava ve temiz çevreden yana yapıyor. Avrupa bir kaç yıl içinde önce dizel sonra benzinli araçları büyük metropollerine almayacak.

Elektrikli otomobiller, hibrit araçlar ile yeni dönem emisyon normlarını tutturan motorlara sahip araçlar yollarda dolaşacak. Almanya 1 milyon yeni elektrikli araç şarj istasyonu kuracak. Tesla Berlin’de üretim yapacak. Ve Hollanda Hükümeti otoyol hız sınırı için bir çok kararla birlikte yeni bir indirim kararı aldı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte hız sınırının düşürülmesinin iklim değişikliği ile mücadele için şart olduğunu dile getirdi.

Almanya’da sınırsız hız limitli otoyollarında sınırlama kararı almıştı.

Geçtiğimiz günlerde Hollanda Danıştay’ı Hükümeti çevreyi kirleten projelere karşı yeterli önlemi almadığı ve kolaylıkla izin verdiği yönünde bir kararla suçlamıştı. Bu yüzden Hollanda’daki bir çok inşaat durma noktasına gelmişti.

Otoyolda hız inşaatların devamını etkiliyor!

Hollanda yönetimi ise yarım kalan inşaatların yeniden başlamasını sağlamaya çalışıyor.

Ülkede hükümeti oluşturan koalisyonu ortağı dört parti, azot salımının azaltılmasına yönelik önlemler alınması konusunda fikir birliğine varmış durumda. Alınacak önlemlerden en dikkat çekeni ise otoyollarda hız sınırının saatte 100 kilometreye indirilmesini içereni.

Alınacak önlem otoyolların bazı bölümlerinde 07:00-18:00 saatleri arası saatte 120 ya da 130 kilometre hıza izin verecek. Sadece bu yollarda belli saatlerde 100 km hızın üzerine çıkılabilecek.

Hollanda’da inşaatların durması nedeniyle, çalışanlar protesto gösterileride düzenliyor.

Hız sınırının düşürülmesi Hollandalıları mutsuz edecek

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, otoyollardaki hız sınırının 100 kilometreye düşürülmesinin tepki çektiğinin farkında olduklarını dile getiriyor.

Başbakan Rutte, “Kimse bundan hoşlanmıyor ama bu düzenleme ile inşaat ve altyapı projelerine yer açılacak. Hollanda’nın tıkanmaması ve iş olanaklarının gereksiz yere kaybolmaması için buna ihtiyaç var” görüşünde.

Rutte hız sınırının düşürülmesi kararlarını, “İnşaat projelerinin durması ve istihdam kaybı nedeniyle çok sayıda kişi Noel’de işsiz kalmış olsaydı aynaya bakamazdık” sözleriyle savundu.

Hız sınırının düşürülmesi azot salımının önlenmesiyle ilgili uzun vadeli bir çözüm olarak kabul edilmiyor. Ama bu tedbir ile 75 bin inşaat ve altyapı inşaatının yapımının kapısı açılıyor.

Hükümetin tedbir paketi içinde protein miktarını azaltarak, hayvan yemi yoluyla azot salımının düşürülmesi de bulunuyor.

Yine alınan önlemler arasında azot salınımının önlenmesi için domuz yetiştiriciliğinin düzenlenmesi amacıyla 60 milyon euro ayrıldı. Koalisyon ortaklarından Demokratlar 66 Partisi’nin (D66) domuz ve tavuk yetiştiriciliğinin iklim değişikliğini olumsuz etkilediğini gösteren bir rapor hazırlamıştı. Raporda, azot salımının önlenmesi için Hollanda’daki domuz ve tavuk sayısının yarı yarıya azaltılması önerilmişti.

Bu öneri de hayvan yetiştiricilerin yoğun protestosuna uğramıştı. Hükümet, bu nedenle domuz üreticilerinin desteklenmesini kararlaştırdı.

BBC haberinden yararlanılmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.