Honda Türkiye’de Civic üretimini 2021’de bitiriyor

Honda Türkiye Civic sedan üretimine 2021 yılında son verecek. Dünden beri devam eden kulislerde son nokta biraz önce yapılan açıklama ile son buldu; Honda, yaptığı açıklamada, “Türk hissedarlar ile yapıcı diyaloğumuz sürecek. Türkiye’deki iş operasyonlarımıza devam etme niyetindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Dünya otomotiv devlerinden biri olan Honda bugün küresel üretim ağını yeniden yapılandıracağını açıkladı. Honda, küresel otomotiv endüstrisindeki değişikliklere cevaben elektrikli otomobillere yönelik çalışmalara dikkat kesildiğini; elektrifikasyonun önemli zorlukları karşısında küresel üretim operasyonlarını revize edeceğini; yüksek üretim hacimlerinin olmasını beklediği bölgelerde faaliyetlere odaklayacağını duyurdu. 

Civic sedan Türkiye; Civic HB İngiltere’de üretiliyor.

İngiltere Honda, Civic HB modelinin üretim ömrünün sonunda, 2021’de Swindon üretim tesisini kapatacak. Yılda 150.000 otomobil kapasitesi olan fabrika yaklaşık 3.500 kişiyi istihdam ediyor. Çalışanlarla görüşmeler bugünden başlayacak.

Yapılanma Honda’nın Türkiye’deki otomobil operasyonlarını da etkiliyor. İngiltere’ye göre daha düşük kapasiteli olan Honda Türkiye fabrika yılda 38.000 üretim gerçekleştiriyor. 2021 yılında tıpkı İngiltere’de olduğu gibi Civic sedan modeli lifecycle tamamlandığınıda üretim duracak ve ticari faaliyetleri devam edecek.

Honda Motor Europe Başkanı Katsushi Inoue; “Sektörümüzü etkileyen gelişmelerin karşısında, elektrifikasyon stratejimizi hızlandırmamız ve küresel operasyonlarımızı buna göre yapılandırmamız hayati önem taşıyor. Sonuç olarak, üretim ağımızı geleceğe nasıl hazırlayabileceğimize dair işgücümüzü istişare etmek için bu zor kararı almak zorunda kaldık. Bu kararın ne kadar tedirgin edici olacağının farkındayız.” dedi.   

Honda Avrupa HeadQuarter İngiltere’de yer almaya devam edecek. Honda ayrıca İtalya’da motosiklet üretimini sürdürecek. İngiltere Honda 1989’da motor üretimi 1992’de otomobil üretimine başlamış, bir dönem Rover için de ortak motorlar geliştirmişti. Honda Türkiye fabrikası ise Gümrük Birliği sonrası 1992 yılında Anadolu Grubu ile ortak kurulmuş, 1997’de üretime başlamış, daha sonra tüm hisseler Japon Honda’ya geçmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.