Honda, 2021’e kadar Avrupa’da dizeli bırakıyor

Dünyada ve Avrupa’da yasaların zorunlu kıldığı elektrikli ve hibrit motor salgını Honda’yı da önüne kattı. Japon dev, yeni dönemde tüm modellerinde elektrikli ve hibrid motorlara odaklandı. Şirket Avrupa’daki dizel motorlu araçlarını devreden çıkarmayı planlıyor. Japon otomobil şirketi, Avrupa’da satılacak araçların üçte ikisinin 2025 yılında elektrikli olmasını hedefliyor. Yeni Honda Civic Sedan da dizel olmayacak.

120 hp güç ve 300 nm tork üreten 1.6 i-DTEC Honda motorunun yakıt tüketimi ortalamada 3.4 lt

Üst düzey bir Honda yöneticisi, mevcut Civic’in yenisinin Avrupa’ya 2021 yılında geleceğini ve dizel motor seçeneğinin bulunmayacağını dile getirdi. Böylece Türkiye’de üretilen Civic Sedan modeli ilk ve son kez dizel motorla üretilmiş olacak. 2021 yılında yenilenmesinden sonra benzinli motorunun yanına hibrit motoru ekleyecek.

Honda İngiltere genel müdürü Dave Hodgetts, “Şu andan itibaren değişecek her Honda modelinde dizel motor bulunmayacak” dedi.

Honda’nın dizel motor seçeneğini kaldıracağı ilk model yenilemesi CR-V ile gerçekleşti. Yeni CR-V, Honda’nın dizelsiz ilk modeli oldu. CR-V halen sadece benzinli motor seçeneğiyle satılıyor. Önümüzdeki yıl buna sadece hibrit motor seçeneği eklenecek. 1.5 lt benrzinli motorla satılan CR-V, yeni yılla birlikte 1.5 turbo motora eklenecek elektrikli bir ünite ile yoluna hibrit olarak da devam edecek.

Avrupa’da 60 bin adetlik satış rakamına sahip olan CR-V’nin yeni dönemde bu rakamın yarısını hibrit motorlu versiyondan elde etmesi bekleniyor. Halen Honda’nın diğer modellerinde dizel motor seçeneği tercih edilebiliyor.

CR-V’den sonraki ilk hibritler 2020’de çıkacak

Öte yandan, Japon şirketin i-MMD (Akıllı Çok Modlu Sürüş) hibrid sistemi ile yollara çıkacak diğer modelleri 2020 yılında yenilenecek olan HR-V ve Jazz olarak sıralandığı öne sürülüyor.

Honda , 2017 Cenevre Otomobil Fuarı’nda prototip olarak gösterdiği Urban EV konseptine dayanarak, ilk tam elektrikli otomobilini ise önümüzdeki yıl piyasaya sürecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.