Honda Civic Euro NCAP notu: “Yeniden değerlendirme” ile 5 yıldız

Dünyanın en sevilen otomobillerinden biri olan ve dünyanın dört bir yanında 10’dan fazla ülkede üretilen Honda Civic, 10. nesliyle Euro NCAP testlerinin konuğu oldu. Geçtiğimiz eylül ayından sonra İngiltere üretimi Honda Civic HB’i teste alan Euro NCAP- aracı zorlu testler ve sicile işlenen bir “yeniden değerleme” sonucunda 5 yıldızla değerlendirdi.

Euro NCAP, Türkiye’de üretilen Civic Sedan modelini testlere dahil etmedi. Euro NCAP, hangi araçları teste alacağını kendisi belirliyor.

10. nesil Honda Civic HB için Euro NCAP testleri bu kez ilginç bir gelişmeye konu oldu.

Sicile “Reassessment” olarak kaydedildi

Bu ingilizce sözcüğün karşılığı “Yeniden Değerlendirme”. 10. nesil Honda Civic HB için kullanılan bu kelime, otomobilin sicilinde yer aldı. Önce 4 yıldız alan otomobil, belli uyarılar üzerine yapılan değişiklik sonrasında yeniden değerlendirildi. Yeni değerlendirme sonrasında da 5 yıldız almaya hak kazandı.

Önce 4 yıldız ile değerlendirilen ve ardından yeniden değerlendirilerek 5 yıldıza ulaşabilen Civic HB için ilginç bir detayın öne çıktığı dikkat çekiyor.

Akıllara ilk olarak göçük sorunu gelse de çarpışma testleri Civic HB ile gerçekleştirildi. Ve Civic HB modeli sadece İngiltere’de üretiliyor. 4 yıldızda kalan Civic’in ilk sınavda tek yıldızına mal olan sorun göçük değil. Çocuk Yolcu Güvenliği ile yaşanan bir sorun Civic HB’in 4 yıldızlık puanlarda kalmasına neden oluyor. Fakat yeniden değerlemeye alınan otomobil bu kez sınavdan 5 yıldızla çıkıyor. Peki ama nasıl? Euro NCAP üzerinde Honda baskısı mı var? Akıllara gelecek sorulara karşı elimizde Euro NCAP açıklaması var? Euro NCAP resmi sitesinde konuyla ilgli bir açıklama yapılıyor.

Buyrun okuyalım: Önce orijinali:

“General comments
The Civic was assessed earlier in July 2017. Since then, Honda has introduced a modified side curtain airbag to lessen the impact of head bottoming out, seen in the previous assessment, of the head of 10 year child dummy in the side barrier test. Honda is working to further develop the side curtain airbag to improve performance in this area.”

Burada ne diyo “Aloo” dendiğini duyar gibiyiz:

Civic önce 2017 temmuz başında ilk teste alındı. Yandan gelecek darbelere karşı kullanılan yan hava yastıklarının çocuk yolcuların üzerinde olumsuz etkileri olacağı tespit edildi. Bu uyarı üzerine Honda mühendisleri yan airbag değişikliğine gittiler. Yeni bir hava yastığı geliştirildi.

İlk testlerde 4 yıldızda kalan Civic’in yeniden değerlendirmeye alınmasından sonra ise notu 5 yıldız düzeyine yükseldi.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.