Honda Civic Sedan ile 10 yıllık rekorunu kıracak

Honda Türkiye, en son 2007 yılında ulaştığı satış rakamlarına 10 yıl sonra geri dönüyor. Geçtiğimiz yıl üretimin başladığı 10. nesil yni Civic Sedan modelinin yakaladığı satış başarısının yanına 1.6 litre dizel motorlu CR-V modelinin de eklenmesiyle yılı 10 yıllık rekorun kırılmasıyla tamamlamaya hazırlanan Japon devi, yılın 10 ayında 20 bin adetlik satış rakamlarını yakaladı.

Kalan 2 ayda 2 bin adetlik satışın üzerine çıkılmasıyla da en son 2007 yılında yakaladığı 22 bin adetlik satış rakamını geride bırakacak.

Geçtiğimiz haftanın en önemli gündemini oluşturan Avrupa’nın en büyük motosiklet etkinliği EIACMA’da görüştüğümüz Honda Türkiye Genel Müdürü K. Tsumura ve Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok, 10 aylık Civic Sedan satışlarının 14.500 adeti bulduğunu, yıl sonunda ise 20 bin adete çıkacağını tahmin ettiklerini söylediler.

Aralık ayında 2. vardiya başlıyor

Honda Türkiye’nin adım adım ilerlediğini söyleyen Honda Türkiye Başkan ve CEO’su Tsumura, “aralık ayında 2. vardiyaya start veriyoruz. Günlük üretim 106 adetten, 173 adete çıkacak. 6 olan ihracat pazarımız 33’e yükselecek.

Bayi yapımızı da güçlendiriyoruz. Çanakkale ve İstanbul’da yeni bayilikler düşünüyoruz. İstanbul kuzeye doğru gelişmeye yöneldi. Biz de o bölgeye yönelik bir bayi yapılanması istiyoruz. Arnavutköy çok gelişti kuzey aksında.

Türkiye’de tarihi satış rakamlarına gidiyoruz. Yeni Civic Sedan modelimiz çok başarılı sonuçlar alıyor. Türkiye’deki yükselişimizde Türk yöneticilerin işin başında olmasının büyük etkisi var. Etkin bir yönetim yapıyorlar.” şeklinde konuştu.

Honda Türkiye Satış ve Pazarlama’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok, ise Civic Sedan’ın yeni dönem çıkacak versiyonları hakkında bilgi verdi: “Önümüzdeki yıl şubat ayında Civic Sedan dizel çıkacak. Haziran ayında ise dizel-otomatik versiyon çıkacak.

Bu versiyonlar satışlarımızda öne geçecek önemli versiyonlarımız olacak. Yine şubat ayından itibaren makyajlı Jazz satışına başlayacağız.”

C Sütunu için müşterilerle görüştü

Son dönemde oldukça ses getiren bir C Sütunu sorunu yaşayan Honda Türkiye yönetimi, şikayetçilerin liderleriyle du buluştu.

Onları dinleyen yönetim, sorunun çözümü için Japonya’dan onay bekliyor. Sorunlu araçlar için C Sütunlarındaki eğrilmenin giderilmesini sağlayacak yeni bir teknoloji devreye sokulacak. Şirket bu arada Sanayi Bakanlığı’ndan da “Kaliteli üretim” sertifikası aldı.

MOTOSİKLETTE BEKLENTİ KARAMSAR

Türkiye motosiklet pazarı yım içinde aldığı yüzde 20 ek Gümrük Vergisi darbesiyle yılı tamamlamaya çalışıyor. Vergi sonrası karamsar sonuçların beklenmesine karşın, filo alımlarıyla yıl 130 bin adetlerde tamamlanacak gibi görünüyor.

Türkiye motosiklet pazarının liderliğini Honda yapıyor. EICMA 2017 Motosiklet Fuarında yni modellerini sergileyen Honda, 2018 yılından da oldukça umutlu. Özellikle yeni CB125R ve CB300R ile oldukça iyi satış rakamları elde etmeyi planlıyor.

Bu yıl 28bin 600 adetik motosiklet satışı hesapladıklarını söyleyen Cem Özütok, 2016 yılı satış rakamlarının 29.800 olduğunu da hatırlattı.

Özütok, “Yüzde 20 ek Gümrük Vergisi bizi çok etkiledi. Her şeye rağmen yeni modellerimizle yola devam ediyoruz. Bu yılı de zirvede tamamlayacağımızı öngörüyoruz. Motosiklet pazarında pek küçülme olmadı, filolar alımlarını öne çekti. Fiyatlar arttıkça ve artış beklentisi nedeniyle filolar gençleşti.

Bu yıl 135 bin adetlerde gerçekleşir Türkiye motosiklet pazarı. 2016’da 143 binlerdeydi. 2018 beklentisi 125 bin adetlere geriledi.” şeklinde konuştu.

Süper Sport eğitimlerine başlıyor

Honda, motosiklet kültürünün artırılması, motosiklet algısının yükseltilmesi için de çalışıyor. Motosikletin güvenliği üzerine oluşan önyargılara karşı akılcı mobilite yaklaşımını anlatmayı benimsedi. Özütok, Türkiye’deki motosikletin Tehlikeli algısını kırmak, atomu parçalamaktan zor” görüşünde. “Eğitime önem veriyoruz. 17 bini geçti eğitim verdiklerimiz. Ayrıca süper sports eğitimlerine başladık.” açıklamasını yapan Özütok, 2018 modelleri hakkında da şu bilgileri verdi:

Şubata ayında bugüne kadar olmadığımız segmente CB segmentiyle giriyoruz. CB125 ve CB 300 ile rakam yapacağız. Bu segmentlerde yoktuk. Şubatta gösterip, nisanda satışa çıkarcağımız modellerimiz ortaya çıktı.”

Yeni Honda Forza, 2018 ağustosu bekliyor

Honda için önümüzdeki yılın en önemli modellerinden birinin yeni Forza olacak. Üretimi için temmuz-ağustos aylarının konuşulduğu yeni Forza da EICMA Fuarı’nda 125 cc hacimli mevcut Forza olarak sergilendi. Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Özütok, yeni Forza ile ilgili olarak da şu bilgileri verdi:
“Bizim için en önemli yeni ürünlerden biri yeni Forza 250. Mevcut Forza 300 bitiyor. Yenisi Euro4 normlarına uygun ve alt ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) dilimine giriyor. Temmuz ayında üretimi başlayacak ve ağustos ayında da satışa çıkaracağız. Maksi scooter segmentindeki en güçlü model olacağını şimdiden söyleyebiliriz.”

Yeni CB serisinde ise hedeflerinin her motor seçeneği için ayrı olduğunu söyleyen Özütok, “2016 yılında 4590 adet naked tarzı motosiklet satılmış. Bu rakamı önümüzdeki yıl 500 adet yukarı çıkarmak gerek. Yeni CB125, CB300R modellerimiz bu rakamın 500 adetlik artışına katkı sağlayacak satışlar elde eder. CB1000R modelinin Türkiye’de satışı için de çalışıyoruz. BU modelleri önce şubattaki Motosiklet Fuarı’na getireceğiz.”

17 Yorumlar
 1. Şahin şahinbaş diyor

  Siz onu bunu laga luga yı bırakında.
  Twitter da #HondaBiziMagdurEdiyor i
  Ve #HondaHatanıDüzelt
  Hastag’ına bakın honda mağdurlarını görün.

  1. İrfan diyor

   Sahin yorumun tekrar geri gelmis ahahaha?

 2. İrfan diyor

  Yorum yazanlari siliyor musunuz admin??
  #HondaHataniDuzelt

 3. İrfan diyor

  Gocuk problemine nasil bir teknolojiyle cozum bulunacak acaba?

 4. İrfan diyor

  Ee yorumlari silerseniz olmaz ki #HondaHataniDuzelt

 5. Volkan diyor

  Heyaw heyaw gocuk honda

  1. İrfan diyor

   Super

 6. eren özkan diyor

  hondanın paralı kalemşörlüğünü yapacagına fc5lerdeki rezalet sacın dalgalanmasını ve göçükleri ve mağdur olan kişileri de haber yapsaydınız da bizde sizi takdir etsetdik öyle yorum silmekle olmuyor bu işler..

  1. İrfan diyor

   Dimi eren ?

  2. editor diyor

   Okusan onu yazdığımızı da görürdün.

   1. İrfan diyor

    Gordum tabiki ama devede pire işte kusura bakma biz de sesimizi duyurmak zorundayiz bir sekilde

 7. İrfan diyor

  #HondaHataniDuzelt tweeter

 8. Serkan ertürk diyor

  Yapılan rezillikler diz boyu alınan birseryifika varasa dahi usülsüzdür kesınlıkle menfaat dünyasında sizde bir kalemşör olarak kalacaksınız.

 9. Serkan ertürk diyor

  Gamzeli honda

 10. Eren ÖZKAN diyor

  bu sorun öyle ufak birköşede neticeye bağlanacak birşey değil editörbey kullanılan sacda ciddi anlamda sıkıntı var sac kalitesinin kötülüğünü onararak yapmaya çalışacaklar ilerde ne sorunlar çıkacak belli değil bu konuyu daha teferruatlı olarak ele alsanız aracı alıp mağdur olanların derdini duyurursanız çok daha güzel olur..

  1. İrfan diyor

   Cok iyi niyetliyim ya vallahi kimseyi kirmamaya ozen gosteren bi yapim var.iyi midir kotu mu bilemedim ?

 11. Mesut diyor

  #Hondahatanıdüzelt yoksa seneye 250 araba zor satarsın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.