Dizel Civic Sedan geliyor, ikinci vardiya başladı

Honda Türkiye, ülkemizdeki 20. üretim yılında 40 milyon Euro yatırımla ikinci vardiyayı başlattı. İkinci vardiya için 400 kişi işe alındı. Yeni vardiya ile birlikte dünyada ilk kez dizel motorlu Honda Civic Sedan üretimi Türkiye’de başlayacak.

1997 yılından bu yana, 350 binden fazla araç üreterek, Türkiye otomotiv sanayisinin en önemli üreticilerinden biri haline gelen Honda Türkiye, ülkemizdeki 20’nci yılını, 40 milyon Euro’luk ikinci vardiya yatırımı ile yeni bir boyuta taşıdı.

Bugüne kadar 6 farklı Honda Civic neslinin bantlarından indiği Honda Türkiye fabrikası, yeni yatırımla birlikte, Aralık ayından itibaren üretim hacmini günlük 106 adetten, 175 adede yükseltti.

Türkiye’de üretilen ve 33 farklı ülkeye ihraç edilen Civic Sedan modeline olan talebin, dizel seçeneği ile birlikte önemli bir artış göstereceğini ve talebe yetişmek adına bu yatırımı gerçekleştirdiklerini söyleyen Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, “Ekim 2016 – Kasım 2017 döneminde yaklaşık 23 bin adet Civic sedan satışı gerçekleştirdik.

Civic satışlarının kazandırdığı bu ivme ile Honda Türkiye’nin üretime başladığı 1997 yılından beri en yüksek satışı gerçekleştirerek, bir rekor kırdık. Hayata geçirdiğimiz 40 milyon Euro’luk yatırım ile önümüzdeki dönemde de rekor kırmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’de üretilen Honda Civic Sedan’ların yarısı yurtdışı yolcusu…

50 binlik üretimin 25 bini yurtdışına gidiyor

Honda Türkiye’nin ihracat gerçekleştirdiği pazarlardan da ek siparişler aldığını ve üretimine hazırlandıkları dizel motorlu Civic Sedanlar ile bu talebin daha da artacağını belirten Takuya Tsumura, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Artan bu yoğun talebi karşılamak adına, Aralık ayından itibaren Honda Türkiye fabrikamızda 400 yeni çalışan istihdam ederek, ikinci vardiyaya geçiyoruz. İlk planda günlük üretim kapasitesi 160 olarak hesaplanmıştı ancak yeni planlama ile bu rakam biraz daha artarak günlük 175 adede ulaştı.

Yıllık 50 bin adetlik kapasite ile Türkiye’de ürettiğimiz araçların yarısı ihraç edilecek.”

Şekerpınar’daki üretimde 20 yıllık deneyim

Honda Türkiye fabrikasının, kaliteli Türk işçiliği ile Civic üretiminde dünyadaki en başarılı fabrikalardan biri olduğunu vurgulayan Takuya Tsumura, “Honda Türkiye olarak üretim serüveninde 20’nci yılımızı kutluyoruz.

Yeni Civic sedan ile ihracat pazarımızı 6’dan 33’e çıkarmakla kalmadık, aynı zamanda Honda tarihindeki, ilk dizel motorlu Civic sedan üretimine de imza atacağız. Hâlihazırda yüzde 40 olan yerli parça kullanım oranımızı da, üretim adetlerinin artmasıyla birlikte yükseltmeyi planlıyoruz.

İkinci vardiya yatırımı sayesinde gelebilecek yoğun talebi de karşılayacağız” değerlendirmesini yaptı.

“Made in Turkey” Honda Civic Sedan Almanya yolcusu.

2018 hedefi: 2018’da 30 bin Honda satacak

Tsumura, iç pazar için yaptığı değerlendirmede ise şunları söyledi:

“Honda olarak pazarda yaşanan daralmaya rağmen, 2017 yılının ilk 11 ayında satışlarımızı yeni Civic’in büyük katkısıyla birlikte, bir önceki yıla göre yüzde 30 oranında artırdık. Hedefimiz, bu yıl Türkiye’deki toplam satış hacmimizi 25 bin adetlerin üzerine taşımak ve 2018 yılında ise, dizel motorlu Civic ile birlikte toplam satışlarımızı yıllık 30 bin adetlerin üzerine çıkartarak, Honda Türkiye’nin yeni satış rekorunu kırmak” diye konuştu.

Önceki İçerikKia’nın aralık teklifinde başrol hibrit Niro’da
Sonraki İçerikAraç sahipleri dikkat! Muayene ücretlerine zam geliyor
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz