Honda, Formula 1 yolculuğu için Aston Martin ile anlaştı

Honda, Formula 1 Dünya Şampiyonası’ndaki motor tedarikçisi konumunu 2026 yılından itibaren Aston Martin ile sürdüreceğini açıkladı.

Japon otomobil üreticisi, uzun bir süredir F1’de motor tedarikçisi görevi üstleniyor. Son anlaşması Red Bull ve AlphaTauri takımlarına motor üretmek, ancak bu anlaşma 2025 yılında sona erecek.

Honda, Aston Martin Formula 1 takımının motor tedarikçisi olacak

Honda, 2026 sezonunda yürürlüğe girecek olan yeni düzenlemelere uygun motor geliştirmek için Aston Martin ile iş birliğine imza attı.

FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası‘nda 2026 sezonundan itibaren 2030 yılına kadar karbon nötr hedefi için yeni düzenlemeler uygulanacak. Düzenlemede, motor/elektrik motoru maksimum güç çıkış oranı, 50/50 olarak belirlendi. Ayrıca, frenleme gibi durumlarda kinetik enerjiyi geri kazanan ve elektriğe dönüştüren geri kazanım sisteminin (ERS) çıkışı üçe katlanırken, motor çıkışının azaltılması şartı koşuluyor.

Honda Üst Yöneticisi (CEO) Toshihiro Mibe, yeni ortakları Aston Martin F1 takımı ile aynı heyecanı ve kazanma tutkusunu taşıdıkları için memnuniyet duyduklarını aktardı.

Mibe, 2026 sezonundan itibaren birlikte çalışarak Aston Martin Aramco Honda olarak şampiyonluk unvanını kazanmak istediklerini belirtti. Formula 1’in motor sporları açısından öneminin altını çizen Mibe, 2026 yılında hayata geçirilecek düzenlemelerle enerji yönetimi teknolojisinin önem kazanacağını, Honda mühendisliği ile geliştirilen yüksek performanslı bataryaya sahip kompakt, hafif ve yüksek güçlü bir elektrik motorunun şampiyonada sürdürülebilirlik yaklaşımı için etkili olduğunu kaydetti.

Aston Martin Aramco Cognizant F1 Ekibi Yönetim Kurulu Başkanı Lawrence Stroll ise Honda ile heyecan verici bir geleceğe adım atmaktan mutluluk duyduklarını aktardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.