Honda modelleri “Kurumask” ile virüsten korunacak

Honda modelleri
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Honda modelleri, yeni geliştirilen ve Kurumask adını verilen anti-virüs maskesiyle virüsten korunacak. Japon üretici, polen filtresinin bulunduğu konuma yerleştirilen maskenin; hava yoluyla bulaşan virüslerin yüzde 99’unu yakaladığını iddia ediyor. Satışa çıkan “Kurumask” (filtre-maske), şu an sadece bir model için mevcut.

Honda, Kurumask’ı (araba maskesi) geliştirirken Covid-19 hastalarını taşımak için özel araçlar hazırlayan bir grup mühendisle işbirliği yaptı. Kurumask, normal maske ile aynı mantıkta çalışıyor. Kurumask, Honda modelleri içerisine basit bir şekilde kabin filtresine yerleştirildikten sonra, 1 yıl boyunca etkinliğini sürdürüyor.

Filtre-maske “Kurumask”ın testleri, kliması açık halde devir daim modunda çalışan bir Honda N-Box üzerinde gerçekleştirildi. Testler, Kurumask’ın havadaki virüs damlacıklarının yüzde 99,8’ini 15 dakikada ve yüzde 99,9’unu 24 saatte ortadan kaldırdığını gösterdi.

Ne yazık ki, yeni geliştirilen maskenin Covid-19’a karşı ne kadar etkili olduğu ile ilgili henüz ortada bir veri yok. Ancak ellerinizi yıkamak gibi hayat kurtaran yöntemlerden birisi ve kötü bir fikir gibi görünmüyor.

Kurumask şu anda piyasada, fakat sadece Honda N-Box modeli için mevcut. Japonya’da 7040 yen (68.30 USD) fiyata sahip olan filtrenin, diğer Honda modelleri için de yakında satışa sunulması bekleniyor.


Önceki İçerikFord Otosan, Yeniköy fabrikasında üretime ara veriyor
Sonraki İçerikOpel 2021 yıldızı yeni Mokka olacak
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz