3. kez en çok Honda satıldı, “güvenlik” stratejisini başlattı

Türkiye’de 1980’li yıllarda üretim yapan, 2010’lu yıllarda da yeni bir motosiklet fabrikası kurması gündeme gelen Honda, yönünü Motobike İstanbul 2018 ve güvenli motosiklet stratejisine çevirdi. Yükselen vergiler, artan enflasyon ve kurlar Türkiye’yi önemli bir motosiklet pazarı olmanın gerisine düşürdü. Bu da Türkiye’yi aslen küçük hacimli motosikletlerin egemen olduğu düşük pazar haline getirdi. Pazarın en önemli buluşma noktası Motobike İstanbul 2018 öncesi markaların basın toplantıları hızla devam ediyor. Bunlardan ilkini Honda gerçekleştirdi. Basın toplantısında verilen bilgiler içinde en önemli yeni model bilgisi CB 125 ve CB 250 gibi kısmen avantajlı modellerin yanı sıra yeni PCX 125 ABS oldu.

2017 yılında 140 bin adetlerde gezinen motosiklet pazarının bu etkilerle 2018 yılında beklenti düşürdü ve 120 binleri öngörmeye başladı.

2017 yılında Türkiye’de en çok Honda marka motosikletler satıldı. Hemen her segmentte modele sahip olan Japonların dünya motosiklet devinin 2017 yılı satışlarının 19 milyon 600 bin adet olduğunu hatırlatalım. Dünyanın en büyüğü Honda, Türkiye’nin de en büyüğü oldu.

Honda, 2015 ve 2016’nın ardından 2017’de yılında gerçekleştirdiği 29 bin 796 adetlik satış ile Türkiye motosiklet pazarındaki liderliğini sürdürmeye devam ediyor.

Uzun dönem stratejisini Türkiye’de “Sağlıklı motosiklet kültürü”nü oluşturmak üzerine kuran Honda, 2018’de piyasaya süreceği 9 yeni model ve güvenli sürüş faaliyetleriyle tehlikeli algısını kırarak motosiklette güvenlik bilincini yaymayı amaçlıyor.

Efsane Honda eğitimi Anadolu’ya açılacak

Honda Türkiye’nin en iyi ve kaliteli hizmetlerinden biri de Türkiye’de eğitimli motosiklet kullanımının ana üslerinden birini oluşturması denebilir. Kademe kademe eğitim veren Honda Güvenli SÜrüş Merkezi, bugüne kadar 18 binin üzerinde sürücüye eğitim verdi. Şimdi sıra bu efsane sürüş eğitiminin bir nebze de olsa Anadolu’ya yayılacak.

Honda Motosiklet Türkiye yöneticileri, 2018 yılında her yeni motosiklet alan HOnda müşterisine eğitim vermeye başlayacak. Öncelikle 15 bayiliğe bu eğitimlerin verildiği bu sayının giderek artacağı belirtiliyor.

Honda Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok,

Cem Özütok-Honda Türkiye Satış ve Pazarlama GMY.

motosiklet kültürünü oluşturmanın gerekliliğine dikkat çeken Cem Özütok, “Yapılan araştırmalara göre maalesef toplumumuzun yüzde 72’si motosikleti tehlikeli olarak tanımlıyor. Motosikletin trafikte tüm sürücüler tarafından kurallara uygun ve doğru donanımlar ile kullanılması halinde son derece güvenli ve keyifli bir ulaşım aracı olduğunu Türk toplumuna benimsetmeyi amaçlıyoruz. Bunu uzun vadeli bir plan çerçevesinde hayata geçireceğiz” diye konuştu.

Özütok, yeni güvenlik stratejileri ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Bu bilinç kapsamında Honda Türkiye olarak 2018 yılı stratejimizi “Motosiklette Güvenlik” algısını oluşturmak üzere belirledik ve ilk adımımızı attık. Bu yıl 15 yetkili satıcımızda ve gelecek yıl da tüm yetkili satıcılarımızda yeni motosikletlerimizi tüketicilerimize teslim etmeden önce onlara sürüş güvenliği, özel güvenlik donanımları ve satın aldıkları ürünlerin özellikleri hakkında Teslimat Öncesi Güvenlik Danışmanları vasıtasıyla danışmanlık hizmeti vereceğiz.”

Motosiklete vergi darbesi artıyor

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yürürlüğe giren ek gümrük vergisi uygulamasına rağmen liderliği koruyacak rakamlara ulaştıklarına dikkat çeken Cem Özütok, “2017 yılı içerisinde satılan her 5 motosikletten 1’i Honda oldu. Hedefimiz motosikletin güvenli bir taşıt olduğu algısının Türkiye’de yayılmasını sağlayarak motosiklete olan bakış açısını değiştirmek.” diye konuştu.

Honda CB 125F Street

Motosiklet Fuarı’nda yeni PCX 125 sürprizi

Cem Özütok ayrıca “Bu yıl 9 yeni modeli yollara çıkarıyoruz. Baştan aşağı yenilenen amiral gemimiz Gold Wing, macerasever Africa Twin Adventure Sports, Sport naked segmentinin yaratıcıları CB125R ve CB250R – CB1000R ve şehrin vazgeçilmezleri olacak Forza 250, PCX125 ve CB125F modellerimizle bu yıl pazarın büyümesine katkı sağlayacağımıza inancımız tamdır. Hedefimiz, 2018 yılını yine lider olarak kapatmaktır” şeklinde konuştu.

Cem Özütok, Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı

Özütok’un satır arasında geçirdiği bilgilerin içinde en fazla dikkat çekeni Vietnam üretimi yeni nesil PCX 125 modeli oldu. Henüz görseli ve detayları açıklanmayan yeni PCX 125’te ABS olacağı kesinleşti. Motosikletin bir diğer özelliği ise akıllı anahtar sisteminin standart olması.

Yene aynı şekilde Türkiye’ye özel üretilecek Forza 250 içinse yaz aylarını beklemek gerekecek.

Motobike 2018: Honda’nın yeni model atağı başlıyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.