Honda Swindon için lojistik şirketi ile anlaştı

Honda Swindon Civic üretiminin bitiriyor
2022 Honda Civic Prototype Teaser
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Honda, iki yıl önce açıkladığı yeni planı doğrultusunda Avrupa’da otomobil üretimini bırakıyor. İngiltere ve Türkiye’de Civic modelinin üretimini gerçekleştiren Japon otomotiv devi, 11. nesil  Civic modelini artık bu iki fabrikada üretmeyecek. 2 yıldır bilinen bu gerçeğin diğer yanı ise tesislerin ne olacağı idi. Honda, hemen hemen aynı günlerde iki tesisin de yeni sahibini açıkladı. Şekerpınar’daki Honda Türkiye fabrikası kamuoyunun yakından tanımadığı patronlarından Mehmet Başaran’ın HABAŞ şirketinin olmuştu. Honda Swindon içinse lojistik şirketi Panattoni ile el sıkışıldı.

İngiltere fabrikasını da lojistik şirketi Panattoni satın aldı. Financial Times gazetesine göre Panattoni İngiltere’nin Swindon bölgesindeki tesisi lojistik üs haline getirecek yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırım planına sahip. Gazeteye göre üretimin 2022 ilk baharında tamamen sonlanacağı Honda Swindon fabrikası, takvimler 2022 baharının gösterirken yeni sahibine geçecek.

Benzeri bir gelişimin Türkiye’de de yaşanması sürpriz olmayabilir. Bu da mevcut Civic üretiminin 2022 yılı ilkbaharına kadar devam edeceğine işaret ediyor.

Türkiye’deki fabrikayı satın alan HABAŞ’ın tesisin yeni durumu ile ilgili henüz bir açıklaması bulunmuyor. 1956 yılında Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası olarak kurulan şirket; sınai gazlar üretiyor.

Yeni Civic dizelsiz olacak

Yeni Civic geliştirme çalışmalarını sürdüren Honda da 11. nesil Civic de dizel motor seçeneğinin olmayacağını bildirmişti. Bir Honda yöneticisi, 2019 yılında yeni Civic için 2021 yılını işaret etmişti. Araya giren küresel salgın nedeniyle muhtemelen ertelenen lansmanın en geç 2022 yılında yapılacağı tahmin ediliyor.

Yeni Civic modelinde dizel motorun yerine benzinli motorla kombine hibrit motor sistemi görev alacak.

Honda İngiltere üretim hattı
Honda, Avrupa’daki iki otomobil fabrikasını da kapatıyor.

HABAŞ kimdir:

İlk yola çıktığı sınai gaz üretiminde bir çok ilklere imza atan HABAŞ; sınai ve tıbbi gazlar, çelik, elektrik enerjisi, ağır makina, tüp ve kriyojenik tank üretimleri yapıyor. Yanı sıra sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ve sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) dağıtımı da yapan; liman ve deniz taşımacılığı hizmetleri veren bir sanayi kuruluşları topluluğudur.

HABAŞ bugün ülkemizin en büyük sınai ve tıbbi gaz üreticisi, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) dağıtıcısıdır.

Deniz terminalleri, depolama ve dolum tesisleri, LPG gemisi, geniş bayi ağı ile HABAŞ, LPG sektöründe de faaliyet gösteriyor.

HABAŞ çelik üretiminde ülkemizin önde gelen kuruluşlarından biri. Beş kıtaya ihracat yapan HABAŞ, yıllık 4.5 milyon ton olan çelik üretim kapasitesine sahip, yeni yatırımlarını sürdürüyor.

HABAŞ  1100 MW olan elektrik üretim gücünü yeni santral yatırımları ile daha da arttırmayı hedefliyor.

HABAŞ depolama tankları, gazlaştırıcılar, buhar kazanları, eşanjörler, basınçlı gaz tüpleri, spiral boru, hafif ve ağır makina imalatları ile anahtar teslimi proses tesislerinin, dizayn, detay mühendislik, imalat, montaj ve devreye almalarını gerçekleştirmektedir.

HABAŞ topluluğu tarafından 1997 yılında Özelleştirme İdaresi’nden satın alınan Anadolubank, üç şube ile başlayan bankacılık hizmetlerini bugün 115 şube ile devam ettiriyor.

Şirket yüzde 100 yerli sermayeli.

 

Önceki İçerikXI. jenerasyon 2022 Honda Civic Sedan yakalandı!
Sonraki İçerikSıfır engelli araç fiyatları 2021 listesi! Engelli araç alma şartları neler?
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz