Honda Türkiye, yüzde 40 faizli nakiti negatif faizle ‘YEN’ecek

Türk Lirası’nın döviz karyısındaki durumdan dalgalanması, artan enflasyon ve buna paralel artan faizler şirketleri yeni çareler aramaya yönlendiriyor. Otomotiv şirketleri de çare arayışlarını sürdürüyor. Türkiye’de Mercedes Benz Türk ile birlikte Türk Lirası üzerinden uluslararası ticaret yapan ikinci otomotiv şirketi olan Honda, işletme sermayesi için gerekli olan kısa vadeli nakit ihtiyacını bankalardan yüksek faizlerle kredi ile değil, negatif faizlerin geçerli olduğu Japonya’daki öz kaynaklarından karşılama talebinde bulundu.

Honda Türkiye yönetimi, yüksek faizlere karşı yeni bir yöntem deneyecek.

Nakit, banka kredisi yerine Japonya’dan gelecek

Honda CR-V facelift modelinin Türkiye lansmanında konuştuğumuz Honda Türkiye üst yöneticileri,  aylık 200 milyon TL seviyesindeki kısa vadeli nakit gereksinimlerini piyasadan yüzde 40 civarında faizle üstlendiklerini ifade ederek, yeni bir fırsat üzerine çalıştıklarını dile getirdiler.

Oysa Honda’nın anavatanında ve bizim bağlı olduğumuz İngiltere’deki Avrupa merkezinde nakitte kalmanın fazla cazibesi bulunmuyor. Gelişmiş piyasalardaki düşük veya negatif faizli nakitin Türkiye operasyonunda kullanılması, yani Honda Türkiye’nin kısa vadeli fonlanması çifte yarar sağlar. Bu talebimiz inceleniyor. Kabul görürse, önümüzdeki yıl fiyatlarımıza da yansıyacak rekabet avantajları elde edebiliriz.

Önerinin İngiltere’deki Honda Avrupa merkezine iletildiğini ve cevap beklendiğini söyleyen Honda Türkiye tepe yöneticileri, kabul görürse şirketin Türkiye operasyonu yüksek faiz ödemekten, merkez ise nakitinin bir kısmını negatif faizden kurtaracak. Bu şekilde toplam kârlılığa katkı sağlanacak.

Honda Türkiye yatırımları 3.1 milyar lirayı geçti

Türkiye’de bugüne kadar 3.1 milyar TL (Yaklaşık 520 milyon dolar) yatırım yapan Honda Türkiye, başarı öyküsü yazdığı 2017 yılının da üzerine çıkıyor. 2017 yılında tarihindeki en yüksek üretim, ihracat ve iç pazar satış rakamına ulaşan şirket, bu yıl rekor tazeleyecek.

İngiltere, İrlanda ve İskoçya için sağdan direksiyonlu Civic Sedan üretimine de başlayan Şekerpınarlı şirket, bugüne kadar 32 farklı ürün ve 59 farklı versiyonu otomobilseverlere menüsüne dahil etti.

Sattığı her 3 Honda’nın 2’si elektrikli olacak

Dünyanın en büyük motor üreticisi ünvanını elinde bulunduran şirketin, elektrikli araç planı da işlemeye başladı. 2025 yılında sattığı her üç modelden ikisinin elektrikli motora sahip olması hedefiyle yol alan şirket, makyajlı C-RV SUV ile ilk adımı attı. Henüz yola çıkmasa da hibrit yani hem elektrikli hem de içten yanmalı motora sahip C-RV modelini güncelledi.

Yeni Honda CR-V sürüş izlenimi için resme tıklayabilirsiniz

İlk üretildiği 1997 yılından bu yana 10 milyon adete yakın satış rakamına ulaşan Honda’nın önemli SUV’u CR-V, yılın son 2,5 ayına 1000 adetlik satış hedefine sahip makyajlı kasayla giriyor. Önümüzdeki yıla yönelik satış hedefi ise 2500 adet. 

Başlangıç fiyatı 265 bin TL olarak açıklanan yeni Honda CR-V, Civic ‘te de kullanılan RS motoru da olan 1.5 litrelik benzinli motorla geliyor. Civic’teki 182 hp’lik motorun 193 HP’ye revizesiyle güçlenen yeni CR-V, önümüzdeki yıllarda hibrit motoruyla da Türkiye’ye gelecek.

Türkiye’de yeni Civic Sedan üretimi 33 bini geçti

Honda başarılı üretim, satış ve ihracat rakamlarına imza atmaya devam ediyor. Bu yıl filo pazarında yaşanan sıkışmadan filo satışları en düşük marka olarak neredeyse hiç etkilenmeyen Honda, yılın ilk 9,5 ayında 33 bin adeti geçen üretime imza attı.

Eylül ayında Renault’dan sonra Türkiye’nin en çok satan ikinci markası koltuğuna oturan Honda, filolar hariç satışlarda da 6. sırada. 

Honda Türkiye’nin bu yılki üretim hedefi 39 bin adet. Bu rakamın 14.500 adeti ihraç edilecek. İç pazarda 2017 yılı seiyeleri yani 26 bin adetler planlanıyor. Pazar bugünkü seyriyle giderse.

Honda, 6 şehirde birinci, 6 şehirde ikinci, 4 şehirde üçüncü.

Honda Türkiye Başkanı T. Tsumura, şirketin önümüzdeki yıla yönelik planlarını anlattığı toplantıda dizel motorla üretilen son Civic’in Türkiye’de olduğunu belirterek, “2021-2022 yıllarında ortaya çıkması beklenen yeni Civic büyük olasılıkla dizel motorla değil, hibrit motorla üretilecek. Yani bu Civic son dizel Civic olacak. Civic modelini 2019 yılında makyajlanarak, satışa sunacağız. Hibrit CR-V modeli de 2019 yılında Avrupa ile aynı dönemde Türkiye yollarına çıkacak.”

Honda Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Serdar Akman da, toplantıda Honda’nın Türkiye satışları hakkında 9 aylık verileri paylaştı.

2017 yılında 26.400 adetlik Türkiye satışıyla tarihi rekor sayıya ulaştıklarını söyleyen Akman, bu yılın ilk 9 ayında pazarın yüzde 67 oranında ciddi düşü yaşadığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

Türkiye otomotiv satışlarının büyük kan kaybettiği bir 9 ay geçti. Bu dönemde Honda olarak sadece yüzde 4’lük satış kaybımız oldu. Geçen yıl eylül ayında 2059 olan satışlarımız bu yıl eylülde 1.973 adet olarak gerçekleşti. Eylül ayında Türkiye’de en çok satan 2. marka olduk. 9 aylık dönemde Türkiye pazarındaki düşüş yüzde 24. HOnda olaraksa yüzde 12 artış elde ettik. 2017 yılında 9 ayda 18.174 adet araç satmıştık. Bu yıl aynı dönem satışlarımız 20.132 adeti buldu.”

Anadolu’da 6 şehrin anahtarı Honda’da

Akman, Honda’nın Türkiye’nin 6 ilinde en çok satan, 6 şehrinde en çok satan ikinci ve 4 şehrinde en çok satan 3. marka haline geldiklerini söyledi. 

Bireysel müşterinin Honda için en önemli data olduğuna dikkat çeken Akman, “Filo pazarında yaşanan kayıplar, otomatikman sıramızı yükseltti. Çünkü rakipler bu alanda büyük hasar aldı. Ama biz marka imajımız, 2. el stratejimiz, sadık müşteri oranımız gibi verilerle bu başarıyı yakalıyoruz.” şeklinde konuştu.

Honda üretimi sürdürecek

Honda Türkiye Başkan Yardımcısı İsmail Sümer, bu yıl pazardaki düşüşe karşın ikinci vardiyayı kaldırmayı düşünmediklerini ifade ederek, şunları söyledi: Üretime iki vardiya olarak devam edeceğiz. Bu konuda değişim olmayacak. şayet pazar daha kötü durumlara inmezse. Honda Türkiye’de yeni nesil Civic sedan üretimi için çalışmalar başladı bile. Üretim 12. nesil Civic ile devam edecek.”

2019 beklentisi 400 binlik Türkiye pazarı

Honda Turkiye, gelecek yılın hesaplarına da başlamış. Buna göre markanın 2019 yılı otomotiv pazarı öngörüsü 400 bin adetlerde. Bu öngörü ile iki vardiyalık üretimi sürdüreceklerini dile getiren Sümer, “İhracatta sıkıntı yok. Aksine işimize yarıyor. İç pazardan kalan kapasite oraya kullanılıyor. Üretimimizin yüzde 40’ını ihraç ediyoruz. Gelecek yılın 400 bin adetlik iç pazarı çok büyük rekabet gerektirecek. Bundan sonrası için Hükümet’ten mutlaka bir tasarruf gelmesi lazım. Bunu öngörüyoruz. Böyle bir destek üretimi ve satışları artırır.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.