Honda’dan premium başlangıç motosikleti: CB250R

Honda CB250R 2018 olarak sahneye çıktı. Yeni nesil premium motosiklet ailesinin ikinci üyesini de Türkiye’de satışa çıkardı. Geçtiğimiz mart ayında CB125R ile giriş yaptığı spor naked segmentindeki ikinci temsilcisinin fiyatını da 22.600 TL olarak açıkladı.

Amortisörleri ayarlanabiliyor

CB250R teknolojik özelliklerle dikkat çekiyor. Hafif “Neo Sports Café” tarzındaki CB250R, 250 cc hacimli su soğutmalı motoru, 6 ileri şanzıman ile kombine edilmiş. Tamamen yeni boru tipi ve preslenmiş çelik şasisi, 37 mm uzunluğa sahip USD çatalı, 4 pistonlu Nissin ön frenleri ve 5 farklı seviyede ayarlanabilir amortisörlere sahip.Ayrıca tamamen LED ön aydınlatma, LCD ekranlı gösterge ve IMU tabanlı ABS başta olmak üzere pek çok teknolojik özellik de CB250R’ın standart donanımları arasında yer alıyor.

CB250R iddialı tasarımı ve yüksek malzeme kalitesi ile küçük hacimli motosikletler sınıfına tamamen yeni bir boyut kazandırırken daha büyük ağabeylerinde kullanıma sunulan premium özellikleri de bünyesinde barındırıyor. Honda CB250R, hem 1000 hem de 125 cc’lik kardeşleriyle paylaştığı minimalist, yalın ve çıplak “Neo Sports Café” tasarım diliyle motosiklet tasarımında yeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor.

Çok fonksiyonlu LCD gösterge paneli hız, devir, yakıt seviyesi ve vites konumu bilgilerini üst sıradaki ikaz lambalarıyla birlikte okunaklı bir şekilde sürücüye iletiyor. Sağ ve sol sinyali de kapsayan tam LED aydınlatma sadece kullanım kolaylığı vaat etmiyor, aynı zamanda kalite hissini de arttırıyor.

Ön far üstte kısa ve altta uzun far olmak üzere iki bölümlü bir yapı sunarken, arka stop lambası da ince yapıyı gözler önüne seriyor.

10,1 litre kapasiteli yakıt deposu özel tasarımlı bir kapağın altında gizlenirken depo dolum kapağı savaş uçaklarındakilere benzeyen tasarımıyla dikkat çekiyor.

Alçak tasarlanan egzoz sistemi de çift çıkışlı egzoz ucuyla birlikte sağ tarafta konumlandırılıyor.

Yeni CB250R başlangıç motosikleti düşünenlere de öneriliyor.

Boyutlarına karşın sadece 145 kg ağırlığında olan CB250R, preslenmiş ve boru tipi çelikten üretilen yeni şasisi ile hafiflik ve yüksek dayanımı bir arada sunuyor.

9.000 d/d’da 20,3 kW maksimum güç üreten motor 8.000 d/d’da 23,3 Nm maksimum tork kullanıma sunuyor.

6 vitesli şanzımanının ideal ayarlanmış vites oranlarıyla ürettiği gücü arka tekere aktaran CB250R, tüm devir seviyelerinde ani hızlanma taleplerine hızlıca cevap verebiliyor.

CB250R’da Kırmızı (Candy Chromosphere Red), Gümüş metalik (Mat Cryption Silver Metallic), Siyah (Black) olmak üzere üç farklı renkte satılmaya başlandı.

 

NİŞANTAŞI MOTOSİKLETİ: Yeni Honda CB125R

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.