Huawei hibrit otomobil Aito M5 şubatta satışa çıkıyor

Tesla’nın yükseliş hikayesi ile şahlanan otomotiv dışı otomotiv meraklıları arasındaki Huawei, ilk modelini gösterdi. Elektrikli otomobilde ilk Huawei modeli gösterime girdi. Hızla gelişen elektrikli araç yarışına katılan Çinli dev Huawei, akıllı telefonlar ve elektronik cihazlar listesinin arasına hibrit otomobil Aito M5 modelini de kattı.

Huawei Tüketici Ürünleri Grubu Başkanı Richard Yu, şirketin önümüzdeki üç ayda piyasaya çıkaracağı ürünlerini tanıttığı toplantıda konuştu. Yu konuşmasında, Aito M5 adı verilen aracın; şirketin yeni Harmony OS işletim sistemini kullanacağı; aracın hem elektrik, hem de fosil yakıtla çalışacağı yani hibrit olacağı detayı dikkat çekti.

İlk araçların yola çıkmasını 20 Şubat 2022 olarak açıklayan Yu; Aito M5 fiyatlarının 250 bin yuandan (yaklaşık 39 bin dolar) başlayacağını belirtti. Bu etiket, 280 bin 752 Yuan’dan başlayan etikete sahip Tesla Y modelinin altında konumlandığını gösteriyor.

Huawei yöneticisi Yu, Aito M5’in Tesla Model Y’ye göre daha uzun menzilli olduğunu ve daha fazla güç sunduğunu da söyledi. Tabii Tesla Model Y sadece elektrikli motorla hareket ederken; Çinli otomobil hibrit motorla yol alabiliyor.

Aracın tanıtılan birçok özelliğinden bir tanesi de çift katmanlı ses geçirmez camları. Çinli yönetici Yu, bu özel camları tanımlarken; “Özelliğin birinci kalite olup olmadığını sesten anlayacaksınız. Sunacağımız deneyim kütüphane sessizliği seviyesinde olacak” dedi.

Huawei hibrit otomobil Aito M5: Harmony işletim sistemi ile çalışan ilk otomobil

Aslında otomobili ilk kez otomobil üreten Aito markası çıkarıyor. İlk modeli de tanıtımı yapılan M5 modeli. Aito markasının sahibi ise daha önce araçlarında Huawei ekipmanları kullanan otomobil üretiminde uzman şirketlerden Seres.

SF Motors olarak da bilinen Seres şirketinin merkezi ABD’de Silikon Vadisi’nde. Ama şirket aslen Chongqing merkezli Sokon adlı araç üreticisine ait. Seres internet sitesinde şirketin “dünyanın en büyük iki pazarı olan ABD ve Çin’de üretim ve satış yapabilmek için bağımsız olacak şekilde konumlandırıldığını” belirtiyor.

huawei hibrit otomobil aito m5

Huawei akıllı saatlerinden biri, hibrit Aito M5 modeli için otomobil anahtarı olarak da görev üstlenebilecek.

Huawei, ABD eski Başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenlik endişelerini öne sürerek ABD firmalarının, Çinli firmalara satışını kısıtlaması sonrası 2019 yılında HarmonyOS ismiyle kendi işletim sistemini geliştirmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.