Hyundai Assan kimin oldu: Yeni sahibi Rekabet Kurumu’na başvurdu!

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Daha önce yerli ortakla Türkiye’ye gelip de sonradan tek başına yola devam eden otomotiv devleri arasına Hyundai de katıldı. Türkiye’ye 20 yıl önce Kibar Holding ortaklığı ile gelen ve Koreli üreticinin ilk uluslararası fabrikası olan Hyundai Assan’da ortakların yolları ayrıldı. Hyundai Motor Company (HMC), Hyundai Assan Otomotiv Sanayi (HAOS) şirketinin Kibar Holding’ten hisse alımı yoluyla devralınması için Rekabet Kurumu’na başvurdu.

Daha önce de Sabancı Holding ile Türkiye’ye gelen Toyota ve Anadolu Grubu ile gelen Honda; yerli ortaklarının hisselerini satın alarak; yollarına tek başlarına devam kararını hayata geçirmişlerdi.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinden yapılan duyuruya göre; Koreli Hyundai Motors, Kibar Holding’den hisse alımı yoluyla Hyundai Assan’ın tek kontrolünün devralması işlemine izin verilmesi amacıyla talepte bulundu.

Başvuru, kurum bünyesindeki Rekabet Kurulu tarafından değerlendirilecek.

Şirketin internet sitesinde yer alan bilgiye göre Hyundai Assan; yüzde 70 Hyundai Motor Company ve yüzde 30 Kibar Grubu ortaklığıyla yönetiliyor. Yönetim Kurulu Başkanlığı da Ali Kibar tarafından yürütülüyor.

Hyundai İzmit fabrukasında üretilen i10 ve i20 modelleri 40 ülkeye ihraç ediliyor.

Hyundai Assan, İzmit Ali Kahya’daki fabrikasında i10 ve i20 modellerinin üretimini gerçekleştiriyor. 2500 kişinin istihdam edildiği tesiste, 202 yılı ilk çeyreğinde yeni bir B SUV modelinin üretimi de başlayacak. Yıllık kapasitesi 230 bin adet olan tesis, ağırlıklı olarak Avrupa’ya ihracat gerçekleştiriyor.

 

 

Önceki İçerikGoodyear Türkiye yeni yöneticisini Michelin’den transfer etti
Sonraki İçerikZorunlu kış lastiği dönemine rağmen piyasa yerinde sayıyor
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz