Hyundai elektrikli modelleri, Ioniq markasıyla satılacak

Hyundai’nin yaptığı resmi açıklamaya göre; Hyundai elektrikli modelleri, bundan sonra Ioniq markası altında satılacak. Güney Koreli üreticinin, Ioniq 5, Ioniq 6 ve Ioniq 7 olarak adlandırılacak olan 3 farklı yeni EV (Elektirikli Araç) modelinin önümüzdeki 4 yıl içinde satışa çıkması bekleniyor.

London Eye’da gösterişli bir ışık şovu ile tanıtılan yeni alt markanın karşımıza çıkacak ilk modelleri; Ioniq 5 ve Hyundai 45 Concept modelini altyapı olarak kullanan bir crossover model olacak.

Hyundai elektrikli otomobilleri bünyesinde toplayacak olan yeni markanın, en önemli kozlarından birisi de Ioniq 6 sedan modeli olacak. Ioniq 6 Konsept etkileyici bir tasarımla daha önce sergilenen Prophecy konseptini temel alacak ve 2022 yılında yollarla buluşacak.

2024 yılında çıkış yapması beklenen, ailenin en büyüğü ve geç de olsa TOGG’a rakip olabilecek Ioniq 7 isimli SUV modeli hakkında ise pek fazla detay bulunmuyor. Ioniq ailesindeki modellerin isimlerinde sedanlar çift numaralarla sınıflanırken crossover ve SUV modeller ise tek numaralarla segmente edilecek.

Yeni modellerin teknik detayları bir sır olarak kalıyor ancak tüm Hyundai elektrikli modelleri, modüler platform üzerine inşa edilecek. Ioniq markası, Electric Global Modular Platform adı verilen altyapısıyla, hem maliyeti düşürmeyi hem de model çeşitliliğini artırma planı üzerine oturuyor.

Gelecek olan elektrikli modellerin ana avantajları arasında yüksek menzil, hızlı şarj, ergonomik, geniş ve akıllı yaşam alanı ile anlaşılması kolay bilgi eğlence sistemi arayüzü olması sayılıyor.

Yeni bir marka altında elektrikli otomobil satmak, otomobil üreticileri arasında zaten oldukça yaygın bir strateji. Daimler, EQ Performance, Audi – e-tron, BMW I.D., BMW i Serisi gibi yeni segmentasyonlar oluşturmuş durumda.

Hyundai bu markaların izinden giderek 2025 yılında dünyanın en büyük üçüncü elektrikli model üreticisi olmak isteyen Hyundai, Ioniq serisi atağıyla 2025 yılında yılda 560 bin EV satmayı hedefliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.