Hyundai hisselerini ‘Kibar’ca geri aldı

 

 

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, 2010 yılında i20 yatırımı sonrası sessiz sedasız yüzde 15'e gerileyen payını, yeniden yüzde 30'ı çıkarttı.

 

Kibar, yüzde 15'lik hisseyi yaklaşık 75 milyon dolara geri aldı.

 

Hyundai Assan'ın da Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüten Ali Kibar, "Hisseleri geri aldım. Zaten teknik bir durumdu. Ödemeler devam ediyor. Vadesi gelince tamamlanmış olacak" açıklamasını yaptı. i10 yatırımının Hyundai Assan'a büyük güç kattığını ve ihracatın çok iyi gittiğini belirten Kibar, şunları kaydetti: "Daha cebimiz para görmedi ama bu yıl inşallah yıllar sonra ilk kez kara geçmiş olacağız. İşler iyi gidiyor, i10 Avrupa'da çok tutuldu, yeni i20 geliyor. Otomobil ilk kez Paris Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak. 8 yıl sonra yeniden kar edeceğiz. Hyundai Assan 1997'den sonra tarihinde ikinci kez karla tanışacak. 2005 yılında bir kez kara geçmiştik."

 

Ali Kibar, Hyundai Assan kâra geçmediği için Güney Korelilerin 2010 yılındaki sermaye artırımını katılmamıştı.  Sermaye artırımına eşlik etmediği için Kibar Holding'in Hyundai Assan'daki payı yüzde 15'e inmişti. 

 

Kibar, rahatsızlığını şu sözlerle anlatmıştı: "Ailem ayrılmamı istiyor ama Hyundai Assan'daki ortaklığımdan çıksam da çıkmasamda yüzde 15 hissemi geri alacağım.”

 

Uzakdoğulular'da hep aynı senaryo

 

1990’da Kibar Holding’in Hyundai distribütörlüğünü üstlenmesiyle başlayan, Temmuz 1997’de yüzde 50-50 ortaklıkla kurulan İzmit fabrikasıyla devam eden macerada ilk olarak hisse değişimi 2007’de yaşanmıştı.

 

O dönem Matrix üretimini Türkiye’ye veren Hyundai, şirketteki payını yüzde 70’e çıkararak, çoğunluğu ele geçirmişti.

Toyota, Honda gibi Uzakdoğulu otomotiv üreticilerinin Türkiye’deki yatırımlarında aynı senaryolar izlendi.

Türkiye’ye Sabancı Holding’le giren Toyota, şirketin tek sahibi oldu.

Anadolu Grubu’yla ortak olan Honda da hisselerin tamamını ele geçirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.