i30 N kendini kanıtlamak için ringe çıkıyor

Otomotiv devleri geliştirdikleri modellerin performans değerlerini ölçümlemek ve yanı zamanda mevcut sistemlerini daha da geliştirmek için yeni modellerini bir dizi geleneksel teste tabii tutuyor. Bu testlerin ardından elde edilen verilere göre otomobil aydınlatmasından tasarımına, yakıt sisteminden kondisyonuna kadar birçok değişim geçiriyor. Geleneksel sistem böyle işlerken, yakın zamanda Hyundai N mühendisleri alışılmışın dışında bir yöntemle karşımıza çıktı.

Hyundai’nin sportif modeli i30 N kendini kanıtlamak için piste çıkıyor.

2016 yılının eylül ayında başlayan Hyundai i30 N TCR serüveni 7-9 temmuz tarihlerinde İtalyanın Misano pistinde 24 saatlik dayanıklılık yarışında ilk kez görülecek.

Öncelikle küçük bir açıklama:
TCR: Touring Car Race
N: Namyang  (276 beygirlik ve daha önce haberini paylaştığımız modelin detaylarına linkten ulaşabilirsiniz)

BMW geçmişinden gelen performans yöneticilerinin kurup geliştirdiği N platformunda yer alan i30 N’in asıl hedefi, dünyanın 23 ülkesinde yapılan binek otomobillerin yer aldığı yarışlarda kendini kanıtlamak.

Sezon başlamadan önce test amaçlı olarak katılacağı 24 saatlik dayanıklılık testinde Alman dopingli İ30 N neler yapabilecek merakla bekliyoruz.

Büyük abilerin yanında şimdilik çaylak sayılan i30 N TCR, 24 saatlik bu dayanıklılık sınavını bitirebilirse büyük bir özgüven kazanacak. Hiç kesintisiz 24 saat süren bu yarışa bir çok marka katılmaya cesaret edemiyor dersek yanlış olmaz.

Tamamı ile safkan bir yarış arabası olan bu modelin bazı teknik detayları ise şu şekilde:

2000 cc turbo beslemeli motor
yarış tipi 6 ileri sıralı şanzıman
Mc Person tipi yarış süspansiyonları
100 litre kapasiteli yakıt tankı
Özel olarak tasarlanan aerodinamik 18″ jantlar
380 mm çapında ön fren diskleri ve 6 pistonlu Brembo kaliperler.

Kısacası yıllardır pistteki yarış deneyimi çok fazla olan markalardan eksiği olmayan İ30’un yarışı bitirip bitiremeyeceğini merakla takip ediyoruz.

 

İlk kez  resmi bir yarışa çıkacak

Hyundai Motorsporları Takımı, lansman öncesi Yeni i30 N TCR modeliyle ilk kez resmi bir yarışa katılıyor. Pist için tasarlanan ilk Hyundai Motorsport projesi i30 N TCR, 7-9 Temmuz tarihlerinde, İtalya’nın Misano Pisti’nde düzenlenen Touring Car Endurance Series 24H’de dişli rakipleriyle karşılacak. Bu yarış, Hyundai i30 N TCR için oldukça önemli. Aracın kondüsyonu, dayanıklılığı, tasarımı, aydınlatma ve yakıt sistemi zorluklarla mücadele edecek ve akabinde resmi model üzerindeki geliştirmeler için yol gösterici olacak.

Hyundai i30 N TCR, markanın gelecekteki yüksek performanslı N logolu ürün gamına yön verecek ve aynı zamanda 2017 yılının ikinci yarısında piyasaya sürülecek olan i30 N için de önemli bir kilometre taşı olacak. Henüz homologe olmayan i30 N TCR, yarış sırasında TCR sınıfının bir parçası olmayacak ve GT4 otomobiller ile birlikte gruplandırılacak. Sonuç odaklı olmanın aksine, Hyundai i30 N TCR ve takımın yarıştakı asıl amacı, farklı koşullarda nasıl tepkiler verdiğini görmek olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.