Hyundai Ioniq 5 ile sürücüsüz taksi dönemine giriş yapıyor

Hyundai, 45 yıl önceki Pony (Türkçesi midilli) adını verdiği modelden esinlenerek ortaya çıkardığı Ioniq 5 ile sürücüsüz insan taşımacılığında yeni bir adım atıyor. Ioniq 5 Robotaxi, tıpkı genlerinde ismini taşıdığı midilliler gibi insan için farklı amaçlara hizmet edecek.

İlk kez 2021 IAA Mobility’de tanıtılan tamamen elektrikli Ioniq 5 tabanlı robotaksi, sürücüsüz bir şekilde, 2023 yılından itibaren ilk olarak Amerika Las Vegas’ta hizmete başlayacak. Sonraki yıllarda diğer büyük şehirlerde aktif olarak insan taşıyacak olan Ioniq 5 robotaksi; sürüş açısından insani niteliklerini vurgularken aynı zamanda güvenli sürüş için de maksimum koruma ve fayda sağlamaya özen gösteriyor.

Sürücüsüz olarak hareket ederken, dikkatli ve kurallara uyan bir sürücüyü andıran davranışlara ve komutlara sahip olan Ioniq 5 robotaksi, gövdesine yerleştirilen 30’dan fazla sensör aracılığıyla tamamen kendi kendine hareket edebiliyor. Araçtaki kombine radarlar, ön ve arka kameralar ile birlikte trafikteki yayaları, objeleri ve diğer araçları tespit eden özel bir algılama ve yapay zeka sistemi bulunuyor.

hyundai ioniq 5 robotaxi

Hyundai Ioniq 5 nasıl bir otomobil?

Hyundai’nin EV modellerde farkındalık yaratmak için açıkladığı IONIQ markasının ilk modeli IONIQ 5 kompakt bir CUV model. Sadece bataryalı elektrikli araçlar (BEV) üreten IONIQ, Hyundai Motor Grubu’nun yeni platformu E-GMP’yi (Electric-Global Modular Platform) kullanıyor.

Sadece BEV araçlar için özel olarak inşa edilen bu platform, uzatılmış bir dingil mesafesi üzerinde benzersiz oranlara sahip. Bu haliyle gerek oturma alanı gerekse bataryaların yerleşimi açısından dikkat çeken platform, aynı zamanda çevre dostu malzemeler kullanılarak üretiliyor. Ayrıca, yenilikçi bir iç tasarıma, ultra hızlı şarj ve araçtan araca bağlantıya (V2L) sahip olan IONIQ 5; gelişmiş bağlantı ve sürüş yardım özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Hyundai Ioniq 5, 72.6 kWh pil ile desteklenirken, dört tekerlekten çekiş (AWD) seçeneğini de sunuyor. Bu teknik özelliklerle beraber otomobil, 0 ‘dan 100 km/s hıza 5,2 saniyede çıkabiliyor. IONIQ 5, iki tekerlekten çekiş (2WD) ve 72,6 kWh pil kombinasyonuyla da ortalama olarak 470-480 km arası (WLTP) bir menzile ulaşabiliyor.

Daha Fazlasını Öğrenmek İçin Tıklayabilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.