Hyundai “tam gün” gazlıyor

Küçük sınıf otomobil yeni i10 sayesinde Türkiye’de yan sanayiyle birlikte 1,2 milyar TL’lik yatırım yapan Hyundai Assan . Alikahya’daki tesislerindeki üretimi 3 vardıyaya çıkardı. 2014’te kapasitesini 200 bin adete çıkaracak Hyundai, bu kapasiteyi tamamen doldurarak  ağırlığı Avrupa olmak üzere 30’dan fazla ülkeye 178 bin araç ihraç edecek. Yeni i20’nin üretimi için de hazırlıklar yapan Hyundai Assan aracı 2014 ekimdeki Paris Motor Show’a yetiştirmek için çalışıyor.

 

Avrupa ve Hyundai yükselişte 

 

Hyundai Assan Genel müdürü Önder Göker yeni Elantra’nın tanıtımında yaptığı konuşmada büyüme trendine giren Avrupa pazarında, Hyundai’nin Çek Cumhuriyeti ve Türkiye fabrikası olmak üzere 500 bin adetlik kapasitesi bulunduğunu söyledi.

Ağırlığı bu tesislerde  üretilenler olmak üzere, Hyundai’nin Avrupa pazarındaki payını %  3,5’a çıkarmayı hedeflediğini anlatan Göker şöyle devam etti:
“Avrupa’da en çok tercih edilen  i20 ve i10’u fabrikamızda üretip ihraç ediyoruz. Talep hem iç hem de dış pazarda oldukça iyi geçen aydan itibaren 3 vardıyaya çıktık. “

 

Pazar hedefi büyüdü

Türkiye’de 2013’te %  5.9 olan paylarının 2014 ilk 3 ayında 6.5’e çıktığına dikkat çeken Göker “Bu yıl ilk çeyrekte toplam pazarda % 25’i bulan daralmaya rağmen biz payımızı artırdık. Yılı % 6.5 pay ile kapamayı hedefliyoruz. Hafif ticari ve binek pazarın 670 bin adetlerde oluşmasını öngörüyoruz” dedi.  

 

Türkiye’ye özel motorlar

Dünya çapında kendi çeliğini üretip bunu otomotiv üretiminde kullanan tek marka olan Hyundai Motor Company, Türkiye’ye “özel motor” üretim serisini sürdürüyor.

Vergi avantajı sağlaması hedeniyle 1.6 lt otomatik kombinasyonlu ix35’i ve 2 lt dizel otomatik Santa Fe’yi sadece Türkiye pazarı için üreten HMC yeni Elantra’ya da özel 1.6 lt 128 Bg dizel motoru devreye aldı.

2013’te HMC’nin satışları içinde %  13,3 payla markanın  en çok satılan modeli olan Elantra, Türkiye’deki toplam satışlar içinde  2.500 adetle % 5’lik  orana sahip. Bu rakamın dizel otomatikle bu yıl 2 katına çıkması planlanıyor.

 

 

59.9 bin TL’ye Elantra

 

7  farklı gövde rengine sahip yeni Elantra  Style ve Elite paketleriyle 59.9 ile 83.9 bin TL arasında satışa çıktı.1,6 lt  132 Bg  benzinli motorun yanı sıra artık 128 Bg 6 kademeli düz veya yine 6 kademeli otomatik vites seçeneğine sahip araçlar da mevcut.

Araçta Radyo/CD/DVD/MP3 çalarlı ünite, navigasyon (Trafik Monitör Sistemi), USB, iPod bağlantısı, 1024 x 600 çözünürlüğe sahip HD ekran, kablosuz bağlantı üzerinden internete bağlanabilme imkanı, MirrorLink ile dokunmatik ekranda telefon kontrolü ve Bluetooth ve Türkçe ses tanıma gibi özellikler de var.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.