Hyundai yeni EV platformuyla 500 km menzil vaat ediyor

Hyundai, BEV (Battery Electric Vehicle) modelleri için kullanacağı son teknoloji yeni elektrikli otomobil platformunu tanıttı. E-GMP adı verilen bu yeni platform, tamamen elektrikli modellerde kullanılacak. Hyundai, 2025 yılına kadar 1 milyon adetten fazla satış hedeflediği 23 yeni modelin tümünde bu yeni platformu kullanmayı planlıyor.

Sürüş dinamiklerini ve modülerizasyonu ön planda tutulan platform, dünyanın ilk çoklu şarj (400V / 800V) ve çift yönlü güç dönüştürme işlevini bir arada sunuyor. Mevcut platformlara kıyasla daha fazla avantaj sunan E-GMP; sürüş performansı, güvenlik donanımları, esnek batarya yerleşimi, daha fazla yaşam ve bagaj alanı gibi özelliklerinden de ödün vermiyor.

E-GMP, sedanlar, SUV’lar ve CUV’ler gibi çoğu araç segmentinde kullanılabiliyor; böylelikle modeller daha hızlı ve daha esnek bir şekilde geliştirilebiliyor.

Örneğin; bu platform ile ekonomi odaklı bir BEV araç üretilebilirken aynı zamanda yüksek performans isteyen müşteriler için de 3,5 saniyeden daha kısa sürede sıfırdan 100 km/s hıza ulaşan yüksek hızlı bir model geliştirmek mümkün.

Hyundai yeni elektrikli otomobil modellerinde gelişmiş viraj performansı sunuyor

Yeni platformda kullanılan ön ve arka arasındaki optimum ağırlık dağılımı, alt seviyede konumlandırılmış pil ve düşük ağırlık merkezi sayesinde üstün bir sürüş vaat ediyor.

E-GMP’nin performanslı yapısı, yüksek performansa sahip olacak olan elektrikli motorlar ile eş seviyede olacak Bu amaçla, orta ve üst segmentler için kullanılan beş noktadan bağlantılı arka süspansiyon sistemi ve gücü tekerleklere iletmek için tekerlek rulmanlarını tahrik mili ile birleştiren dünyanın ilk entegre aksı (IDA), sürüş konforu ve üstün yol tutuş için yeni modellerde görev alacak.

Ultra yüksek mukavemetli çelikten üretilecek olan platform, özel batarya destek yapısıyla da olası kazalar için pil güvenliğine de katkı sağlayacak. Gövde ve şasinin enerji emici özel güçlü bölümleri, etkili bağlantı noktalarıyla bataryaya gelebilecek şiddetli darbeleri verimli bir şekilde emilebiliyor.

Ön ve arka akslar arasına monte edilen piller Hyundai’nin bugüne kadar geliştirdiği en güçlü sistem olacak. Bu pil teknolojisinde yeni ve ayrı bir soğutma bloğu bulunuyor. Mevcut EV pil teknolojisine göre yaklaşık yüzde 10 oranında daha hafif olan piller zemine daha yakın bir pozisyonda konumlandırılıyor. Böylelikle kabinde daha fazla oturma ve yaşam alanı elde ediliyor.

E-GMP’nin yeni elektrik sistemi, güçlü bir motora ve EV invertörle birlikte geliyor. Bu bileşenler, tek bir kompakt yapıya entegre edilmiş. Yani, motorun maksimum hızını mevcut motorlara kıyasla yüzde 70’e kadar yükselterek güçlü bir performans sağlayabiliyor.

Yüksek performanslı motor, diğer motorlardan daha küçük ve aynı zamanda daha hafif. Böylelikle hem araç ağırlığı hem de yer bakımından çok daha verimli. Ağırlıklı olarak arkadan itişli bir yapıya sahip olan platform, isteğe bağlı olarak dört tekerlekten çekişli otomobillerin üretimini de yapabilecek.

Mevcut elektrikli araçların çoğu 400V hızlı şarj altyapısı ile üretiliyor. Ancak, 350kW’a kadar 800V şarj altyapısının geliştirilmesiyle daha da hızlı şarjı mümkün. Hyundai, geçtiğimiz aylarda stratejik bir ortak ve hissedar olarak Avrupa’nın önde gelen yüksek güçlü şarj ağı IONITY’ye yatırım yapmıştı.

Hyundai de bu avantajı kullanarak, yeni elektrikli otomobil modellerini tam şarjlı bir batarya ile maksimum 500 kilometrenin üzerinde bir menzil sunmayı planlıyor. Araçlar 18 dakikada yüzde 80’e kadar yüksek hızda şarj edilebilirken; beş dakikada da sadece 100 kilometreye kadar sürüş menzili için şarj imkanı mümkün olacak.

Elektrikli Hyundai Kona crossover tek şarjla 1000km barajını aştı

E-GMP, Hyundai Motor Group’un piyasaya çıkış tarihleri kesinleştirilmiş 11 BEV araç dahil olmak üzere toplam 23 yeni elektrikli otomobil modelinde kullanılacak.

2025 yılına kadar dünya çapında 1 milyondan fazla elektrikli araç satmayı hedefleyen Hyundai; BEV vizyonunun bir parçası olarak ‘IONIQ ‘ markasını geçtiğimiz Ağustos ayında ortaya çıkarmıştı.

Bu yeni marka altında, üç özel model hazırlayan Hyundai, önümüzdeki yıl tanıtacağı IONIQ 5 ve IONIQ 6 haricinde 2024’e kadar da IONIQ 7’yi gün yüzüne çıkaracak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.