Hyundai’de üretim düşmeyecek, işçi çıkarılmayacak

Türkiye’deki otomobil üreticilerinden Hyundai Assan, yeni başkanıyla birlikte gözünü pazar payını 10 kat artırmaya ve ikinciliğe çevirdi. 1 Ağustos’ta Türkiye’deki yeni görevine başlayan, daha önce Hyundai Rusya operasyonunun başında bulunan Hyundai Assan Başkan ve CEO’su Ickkyun Oh ile makyajlı Hyundai Tucson 1.6-dizel-otomatik lansmanında tanıştık ve sohbet ettik. Aradan geçen bir aylık sürede İstanbul’u keşfetmeye çalışan ve yeni ev arayan Oh ailesi, çocuklarını da İstanbul’da okula kaydettirmişler.

Profesyonel iş yaşamının büyük kısmını Avrupa ülkeleri ve Rusya’da geçirdiğini söyleyen Oh, daha önce İstanbul’a ve Türkiye’ye bir günlüğüne uğramış. Yani Türkiye’yi pek tanımıyor. Tanışmak için bayi gezilerine ve ailesiyle İstanbul gezilerine başlamış.

Otobüse binerken, önlerini kesti (!)

Hatta geçtiğimiz günlerde ailecek İstanbulKart bile almışlar. Başkan Oh, yaptığımız sohbette çok özel bir anısını da bizimle paylaştı:

Eşiyle başlattıkları bir İstanbul keşif gezisinde Sultanahmet civarında yaşlı bir Türk ile tanıştıklarını söyleyen Oh, “Adam bana Koreli misin? diye sordu. Türkçe bilmediğim için soruyu anlamadım ama Kore geçtiği için başımı salladım. Bana cüzdanını açtı ve gençliğinin en güzel zamanları olan 20’li yaşlarının başında Kore’de asker olduğunun resimlerini gösterdi. Eski siyah-beyaz resimlerdi ve halen cüzdanında taşıyordu. Çok duygulandık eşimle. Gençliğinin en güzel yıllarını Korelilerin yardımına gelmeye ayırmıştı. O İngilizce biz de Türkçe bilmediğimiz için fazla konuşamadık ve anlaşamadık ama o anı kalbimde hiç unutmayacağım.”

Oh’a küçülen pazarla “Hoş”geldin

Türkiye’de göreve geldiği ay yüzde 53 küçülen bir pazarla karşılaşan Hyundai Assan Başkan ve CEO’su Ickkyun Oh ile konuşmamızda onu tanımaya ve planlarını öğrenmeye çalıştık. Hyundai dünyasının uluslararası plandaki deneyimli isimlerinden sayılan Oh, “Bana hiç iyi bir Hoşgeldin! demediniz” esprisiyle söze girdi. Ama deneyimli olduğunu anlattı:

“Türkiye’dekine benzer bir kriz ortamını Rusya’da da yaşamıştım. 3 milyon adetlerdeki Rusya otomobil satışları 1,5 milyonlara inmişti. Ben Hyundai’nin bu küçülmede yüzde 10 olan pazar payını korumasını ve her şeye rağmen üstüne çıkmasını sağlayacak bir yol haritası izledim. Üretimi de düşürmedik, satışları da. Creta adıyla çıkan yeni B SUV modelimizle bu fırsatı yakaladık. Rusya’daki küçülen pazara Hyundai Creta çok iyi geldi. Halen de Rusya’da Hyundai üretimi satışa yetişemiyor.”

Türkiye’de üretimi kısmayacak, iç pazardaki kaybı ihracatla kapatacak

Rusya’da yaşanan krizde sihirli Creta modeliyle çıkışı yakalayan yeni Başkan Ickkyun Oh, Türkiye’ye geldiğinde de ekonomik kriz ve küçülen bir otomobil pazarıyla karşılaştı. Bu dönemde ne yapmayı planladığını sorduğumuzda da şunları söyledi:

“Üretimi düşürme, işçi azaltma gibi planlarım olmayacak. İç pazardaki kayıpları Orta Avrupa ve Ortadoğu gibi yeni pazarlara ihracat ile kapatacağız.”

Oh, Bodrum’da yapılan yeni Tucson 1.6 dizel otomatik test sürüşlerine katıldı.

Peki yeni Tucson nasıl bir otomobil?

Hyundai Tucson 1.6-Dizel-Otomatik : Hedef Qashqai ve 3008’in koltuğu

Leave A Reply

Your email address will not be published.