HYUNDAI’NİN DEV YATIRIMI MEYVE VERİYOR

 

 

3.vardiyaya geçti

 

 

 

 

YAN sanayiyi de kapsayan 1.2 milyar liralık yatırımını tamamlayarak üretim kapasitesini yıllık 100 bin adetten 200 bine çıkaran Hyundai Assan, hızlı başladı.

200 bin adetlik kapasiteyi yatırımın hayata geçirilmesinin ilk yılında dolduran Hyundai Assan, İzmit fabrikasında sessis sedasız üçüncü vardiyayı da devreye aldı.

Bu yıl yapacağı 200 bin adetlik üretimin 178 binini ihraç edecek olan Hyundai Assan'ın bu ihracattan yaklaşık 2 milyar dolar gelir sağlaması bekleniyor.

i10'ün üretimini ve ihracatını yapan şirket üretimini gerçekleştirdiği bir diğer modeli i20'nin yenileme çalışmalarının düğmesine de bastı.Star Gazetesi otomotiv editoru

Deneme üretimine temmuz ayında geçilmesi planlanan yeni i20'nin eylül ayındaki Paris Otomobil Fuarı'nda sergilenmesi bekleniyor.

B-SUV segmentinde de yeni bir modelin İzmit'te üretileceği yönünde değerlendirmeler de gündeme gelmişti. Bu proje de gerçekleşirde İzmit'de üretilen model sayısı 3'e çıkmış olacak.

 

Avrupa hedefleri İzmit'ten

i10 ve i20, 30'dan fazla Avrupa ülkesine ihraç edilirken, özellikle yeni i10 Avrupa pazarlarından beklentilerin üzerinde talep almaya başladı.

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, geçen yıl sonunda üretimi başlayan i10'a Avrupa'dan büyük talep oluştuğunu belirtti.

 

Göker "Özellikle İngiltere ve Almanya'dan büyük talep var. İhracatımızın 89 bin adedi i10 olacak" dedi. Hyundai'nin global düzeyde bu yıl yaklaşık 8 milyon araç satmayı hedeflediğini kaydeden Göker, Türkiye'nin bu hedefteki rolünün büyük olduğunu dile getirdi. Hyundai'nin Avrupa'da biri Çek Cumhuriyeti diğeri Türkiye olmak üzere iki fabrikası bulunduğunu hatırlatan Göker "Markanın Avrupa'da ulaşmayı hedeflediği yıllık 500 bin adetlik üretim ve satışın yüzde 40'e yakını İzmit fabrikasından sağlanmış olacak" dedi.

 

Hyundai Elantra’ya yeni yüz ve dizel motor

HYUNDA Elantra, geçirdiği yenilenme operasyonu sonrasında satışa sunuldu. Daha önce dizel motor seçeneği olarak sunulan 1.7 lt hacimli motorun yüksek ÖTV dezavantajını fazlasıyla yaşayan Hyundai, i30 modelinde de kullandığı 1.6 lt (128 beygir) motoru Türkiye pazarı için özel olarak Elantra’ya da adapte etti.

Yeni Elantra’da 1.6 lt (132 beygir) benzinli motorlu versiyonda fiyatlar 59 bin 990 TL'den başlıyor.

Üst donanım paketi, 1.6 lt dizel motor ve otomatik şanzıman alındığında aracın en yüksek fiyatı 83 bin 990 TL’ye kadar yükseliyor. Her ikisi de altı kademeli manuel ve otomatik şanzımanla satın alınabilen Elantra,  markanın yeni tasarım anlayışına uygun hatlara da kavuştu. 

 

Belma Toprak-Star

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.