IAA Hannover’de Türk otobüsçülerden tekno gösteri

Pandemi nedeniyle 4 yıl aradan sonra yapılan Hannover Ticari Araç Fuarı, TEMSA, Anadolu Isuzu, Karsan, Ford Truck gibi Türkiye otobüs ve kamyon endüstrisinin söz aldığı bir buluşma oldu. 40 ülkeden 150’ye yakını Türkiye’den olmak üzere 1400 katılımcının yer aldığı fuar, hafif ticari araçlardan, otobüslere, kamyonlardan yan sanayiye kadar tüm bileşenlerin buluşma noktası olarak dikkat çekti.

TEMSA’nın Türkiye’de geliştirdiği 61 yolcu kapasiteli Avrupalı bir şirketin Avrupa’daki ilk elektrikli şehirlerarası otobüsü; Karsan’ın hidrojenli otobüsü, Anadolu Isuzu’nun Big E konsepti ve Ford Truck’ın ilk tam elektrikli yerli çöp kamyonu, fuarın ilgi çekici köşelerini oluşturdu.

Volkswagen ID Buzz aracının hem kargo hem de insan taşımacılığına uygun iki versiyonu ile Hannover’de. 2400 kg ağırlığındaki ID Buzz, tam elektrikli motoruyla sessiz ve çevreci bir sürüş sağlıyor.

Mercedes-Benz tarafından Türkiye’de üretilen araçlar da Hannover ticari araç fuarında boy gösterdi.

Fuarda elektrikli otobüs ve kamyonların yanı sıra hidrojenli araç çağına hazırlık içinde olduğu görülen küçük işletmelerin yüzlerce standı dikkat çekti.

Scania şehir ve şehirlerarası kamyonlar için elektrikli dönemi başlattığını gösteren iki aracını fuara getirdi. Fakat markanın asıl niyeti yakıt tüketimini yüzde 8 iyileştirdiği içten yanmalı dizel motorlarına sahip araçlarla bir süre daha yol almak.

Hannover’de Türkiye’de üretilen elektrikli e-Transit Custom’u da yakından inceledik.

Volkswagen ise Türkiye’de önümüzdeki dönemde yollara çıkaracağı ID Buzz serisini hem test ettirdi, hem de sergiledi.

Ford, Türkiye’de üretilen ilk elektrikli kamyon ile Hannover’de.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.