İçine Monaco sığabilen fabrika

 
 
Dünyada bazı şehirler vardır, geçimini tamamen oradaki bir ya da bir kaç fabrikadan sağlar. Örneğin Romanya’da Piteşti böyledir. Dacia ile özdeşleşen yehir, markayı Fransızların almasından sonra da bu ünvanını korumaya devam etmiştir.
Almanya Wolfsburg’da bu merkezlerden biridir.
 
Dünya devi Volkswagen’in Almanya’nın en uzun yapay su kanalı olan Mittellandkanal kenarında kurulu Wolfsburg Fabrikası, dünyada bir model aracın tek çatı altında üretildiği en büyük fabrika ve 150 binlik nüfusuyla buradan geçinen bir kasaba anlamına geliyor. Kasabanın adını 2. Dünya Savaşı sonrasında İngilizler vermiş, savaştan geriye kalan kötü anıları bari ismi hatırlatmasın diye.
 
 
Dünyanın sayılı büyük otomobil fabrikalarından biri ve Volkswagen efsanesinin de başladığı yer olan Wolfsburg Fabrikası, 6,5 kilometrekarelik bir alana yayılıyor. 72 bin 530 çalışana ev sahipliği yapan fabrika, o kadar büyük ve meşgul ki, aslında fabrikadan çok bir ülkeyi andırıyor. 
 
Fabrikanın 1.6 kilometrekarelik kapalı alanına Monako Prensliği’nin tümünü sığdırmak mümkün. Fabrikada, üretim bölümleri, idari ofisler ve diğer alanlar birbirlerine toplam 75 kilometrelik yollarla ve yine toplam 70 kilometrelik demiryolu ile bağlanıyor. 
 
Her gün 3.200 otomobil ve tonlarca sosis
Golf, Golf Sportsvan, Golf GTE, e-Golf, Touran ve Tiguan model araçların üretildiği fabrikada, bunun yanında Audi, SEAT ve Skoda’nın dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan üretim merkezlerinde kullanılması için ön bölüm ve kokpitler gibi plastik parçaların üretildiği bölümler de yer alıyor. Her gün 2 bin 600 farklı tedarikçiden, 100 tren ve 910 kamyonun giriş yaptığı fabrikadan, yine her gün içinde 210 çift katlı tren vagonu ve 185 TIR ile 3 bin 200 yeni üretilmiş Volkswagen modeli çıkıyor. 
Bu arada burada bir de Almanların da yiyenlerin de çok beğendiği sosisler üretiliyor.
 
Şehrin enerjisi de fabrikadan
 
Wolfsburg Fabrikası, kenidisine gerekli elektriği toplam 442 Megawatt’lık enerji üreten kendisine ait 2 santralden elde ediyor. Öyle ki, Volkswagen ürettiği bu enerjiyi sadece fabrikasına değil, Wolfsburg kentine de veriyor. Ayrıca alternatif enerji kaynaklarının kullanılmasına başlanılan fabrikada, geçen yıldan itibaren enerji tüketimini yüzde 50 oranında düşürülen hibrit lokomotifler kullanılmaya başlandı. 
 
Efsanelerin doğduğu fabrika
 
1937 yılında Ferdinand Porsche’nin tasarladığı Volkswagen modelini üretmek için kurulan Wolfsburg’daki fabrika, aynı zamanda zaman içinde Wolfsburg kentinin de kurulmasına neden oldu. İkinci Dünya Savaşı’na kadar üretim yapılan fabrika, savaş sonrasında İngiliz Ordusu’nun ön ayak olmasıyla 1945’in Aralık ayında tekrar seri üretime başladı. 1955 yılında fabrika, 1 milyonuncu “Beetle”ı üretti. 1974’te üretimi durdurulana kadar, Wolfsburg Fabrikası’nda tam 11.9 milyon Beetle çıktı. Beetle’ın bu fabrikadaki üretimi durdurulduktan sonra, fabrika yeni bir efsanenin doğuşuna tanık oldu. 1976’da Golf üretimi bu fabrikada başladı. Wolfsburg Fabrikası’nda bugüne kadar 42 milyon araç üretildi.  
 
 
 
Otomobil temalı bir park : Autostad
Volkswagen Grubu’nun bir iletişim platformu olarak, ‘İnsanlar, otomobiller ve hareketleri’ felsefesiyle Grubun değerlerini ortaya koyan Autostad, dünyanın otomobil temalı en büyük parkı. Fabrika binasının yanında konuşlandırılan kompleks, VW müzesinin yanı sıra Volkswagen Grubu bünyesindeki tüm büyük markaların pavyonları ve biri 3 Michelin yıldızlı olmak üzere 11 farklı restauranta sahip.
 
Yapımı süresince 400’ün üzerinde mimarın görev aldığı, modern ve tarihi binaların sıra dışı uyumunu ortaya koyan Autostadt, pavyonlar arasındaki yeşillendirilmiş alanlarıyla tam anlamıyla bir park. Toplamda 435 milyon Euro’luk bir yatırımla 2000 yılında faaliyete geçen Autostadt, yılda 2 milyonun üzerinde ziyaretçi çekiyor.
 
Her gün ortalama 500 araç teslimi
Hizmete girdiği tarihten bu yana, 29 milyondan fazla misafir ağırlayan bu tema park ve eğitim merkezi, aynı zamanda dünyanın en büyük otomobil teslim merkezi. Autostadt’ın en görkemli ve tanınan yapılarından olan Araç Kuleleri, Volkswagen Fabrikası’nda müşterilerin araçlarını teslimatı için tasarlandı. Her biri 48 metre olan iki kuleden oluşan Araç Kuleleri, yine her biri 400 araç kapasitesine sahip. Bu kulelerde, her gün ortalama 500 aracın teslimatı yapılıyor. 2014 yılında, toplam 166 bin 448 araç teslimatı yapıldı. 
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.