Hangisi Türkiye’de üretilsin? Hyundai Kona mı, Creta mı?

İzmit fabrikasının 20’nci yılını kutlayan Hyundai Assan ‘da üçüncü yerli model için nefesler tutuldu. Hyundai Assan ‘ın İzmit tesisinde üreteceği B SUV modelinin adaylarından biri olan Kona’nın üzerindeki sır perdesi kalktı.

Güney Koreli otomotiv devi, adını Hawai’deki bölgeden alan yeni crossoverı Kona’nın dünya lansmanını gerçekleştirdi.

Yeni SUV’ın tanıtılmasıyla birlikte Hyundai Assan ‘ın heyecanı bir kat daha arttı. Şirket, Türkiye’de üretilecek üçüncü modeli Hindistan pazarında satılan Creta ile Kona arasından seçecek.

Hyundai Assan i10 ve i20’den sonra İzmit fabrikasında üretmeyi planladığı SUV’un kararını bu yıl vermeyi istiyor.

B-SUV’un 2019’dan itibaren bantlardan indirilmesi hedefleniyor.

Şirket, B-SUV’dan yılda 50 bin adet üretmeyi planlarken, Avrupa ve Ortadoğu en büyük pazarlar olacak.

Hyundai Assan üreteceği araçla Güney Koreli markanın Avrupa’da sürekli büyüyen B-SUV sınıfında pazar payını artırmasını sağlayacak. Yeni modelle birlikte İzmit tesisinin 245 bin adetlik üretim kapasitesinin tamamı doldurulmuş olacak.

Peki ‘Türk malı SUV’ için hangi model öne çıkıyor?

Hyundai Assan’ın CEO’su ve Başkanı Mong-Hyun Yoon, yaptığı açıklamalarda gönlünün Creta’dan yana olduğunu, boyutlarıyla Türkiye pazarı için daha uygun olduğunu belirtmişti. Yoon, Creta’yı şöyle değerlendirmişti:

“Creta, Hyundai Assan için daha uygun ve karlı olur. i10 ve i20’nin yan sanayi parçalarının yüzde 24’ü Hindistan’dan geliyor. Fiyatı daha uygun oluyor. Bu yüzden Creta ‘nın seçilme şansı çok daha yüksek.

Ana merkez B-SUV’un İzmit’te 2021’den itibaren üretilmesini planlıyor. Ben ise Avrupa ve Türkiye’de bu segmente olan ilginin arttığını ve bir an önce üretime geçmeyi istiyorum. 2019’da Creta ‘yı fabrikamızın bantlarından indirmek için çabalıyorum. O dönemde Creta makyaj geçirmiş olacak.

Böylelikle Creta ‘nın üretimine yeni yüzüyle start vermiş olacağız. i20’de de benzer şeyi yapmıştık. Önce makyajlı versiyonu üretmeye başlamış, hemen ardından tamamen yenilenen jenerasyonu devreye almıştık.”

Hyundai Creta, şu anda Hindistan’da üretiliyor.

Creta ‘nın Hyundai’nin 2015’te piyasaya sunduğu ve 200 binden fazla satış grafiğine ulaşan Tuscon’u andırması şansını artırdığı belirtiliyor. Hyundai Assan, Kona’nın şansını ölçmek üzere Ekim’de ülkemizde satışa sunacak. Tüketicilerin Kona’ya göstereceği ilgi Hyundai için bir nevi yol haritası olacak.

Avrupa’da 1.4 milyon SUV sattı

Hyundai, 2001’de Avrupa’da piyasaya sunduğu Santa Fe modeliyle ilk kez SUV pazarına giriş yapmış ve 16 yıllık süre içerisinde model gamına eklenen diğer ürünlerle de çıkışını sürdürdü.

Hyundai, Avrupa’da 1.4 milyondan fazla SUV satarak önemli bir başarı elde etti. Hyundai Motor Başkan Yardımcısı Eui-Sun Chang tarafından tanıtılan Kona, cesur, kaslı ve şık görüntüsüyle dikkati çekiyor. 4.165 mm uzunluğa sahip araç, basamaklı tip ön ızgarası, LED farları, kontrastlı çamurluk dizaynı, tavan rafı ve arka kısımdaki spoylerle öne çıkıyor.

Kona’da; 120 beygir gücündeki 1.0 litrelik T-GDI ve serinin en hızlısı 177 beygirlik 1.6 litre T-GDI motor seçenekleri yer alıyor. Hyundai’nin kendi geliştirdiği 7 ileri çift kavramalı (7DCT) şanzıman ve dört tekerlekten çekiş sistemi ilk olarak 1.6-litre T-GDI versiyonda satışa sunulacak. Hyundai, ilk kez küçük bir segmentte üst düzey konfor vaat eden head-up ekranı Kona’nın donanım listesine dahil etti.

Kona’nın yeni ekran görüntüsü ve sürüş bilgileri direkt olarak sürücünün görüş hattına yansıtılıyor. Araçta bir diğer ilgi çekici özellik Display Audio. Araç içindekiler, akıllı telefonlarının içeriğini Apple CarPlay ve Android Auto aracılığıyla sistemin ekranına aktarabiliyor. Bu özellik sayesinde telefonun dahili navigasyon özellikleri kullanıp telefon görüşmeleri yapılabiliyor, mesajlar dikte edilebiliyor veya en sevilen müzikler çalınabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.