Devlerin 2019-2025 yeni elektrikli otomobil planları

Tüm dünyayı sallamaya devam eden elektrikli otomobil fırtınası kasırgaya dönmek üzere. Türkiye’de henüz elektrikli otomobil altyapısına yönelik çalışmalar olması gerekenin uzağından bile geçmezsen, birçok ülkede satışlardan aldığı pay çift haneli oranları çoktan geçmiş durumda. Otomotiv üreticileri şimdiden bu kadar büyüyen geleceğin teknolojisinde büyük yatırımlar yapıyorlar. Bu hazırlıkları derleyince karşımıza renkli bir tablo çıkıyor: İki yılda yüzlerce yeni elektrikli otomobil yola çıkacak

92 elektrikli otomobil, 118 hibrit

Özellikle Avrupa’da önümüzdeki iki yıl içinde otomotiv üreticilerinin model gamlarında çok önemli bir dönüşüm yaşanması bekleniyor.

Brüksel merkezli Transport&Environnement adlı kuruluşun araştırmasına göre, iki yıl içinde 200’den fazla elektrikli otomobil Avrupa yollarına çıkmış olacak. Söz konusu sürede 214 elektrikli model satışa çıkacak. Elektrikli model gamı da üç yıl içinde de üçe katlanacak.

2021 yılına kadar piyasaya çıkacak olan yeni otomobil modellerinin 92’sinin tamamen elektrikli, 118’inin ise plug-in hiybrid olması planlanıyor.

Yeni elektrikli otomobil modelleri ne kadar yol gidebiliyor? Yolda kalmayalım

Markalar ve yeni elektrikli otomobil modelleri

Firma bazında bakıldığında ise elektrikli otomobil üretimi konusunda en aktif grubun Volkswagen olduğu görülüyor. Volkswagen’in bu alanda tam 41 model projesi bulunuyor. PeugeotCitroenOpel 23 model ile ikinci, Mercedes 21 yeni otomobil ile üçüncü sırada yer alıyor.

Fiat Chrysler ’in 18, BMW Grubu ve Renault – Nissan – Mitsubishi İttifakı’nın 17’şer, Hyundai – Kia ve Toyota – Lexus ’un 16’şar, Volvo – Geely’nin 15, Jaguar – Land Rover’ın 13, Tesla’nın 5 projesi bulunuyor. En az projeye sahip olan Ford’un ise 4 yeni model planı bulunuyor.

1 milyon elektrikli otomobil

Avrupa’da 2018 yılında elektrikli otomobil satışları yüzde 47 artış göstermişti. 2018 yılında Avrupa’da 15.4 milyon araç satılırken, bunun 945 bini alternatif yakıtlı araçlardan oluştu.

2018 yılında Avrupa’da 555 bini hibrit araçlar, 195 binini elektrikli, 180 binini de hibrit elektrikli araçlar oluşturmuştu.

Bu yıl ilk çeyrekte de elektrikli otomobil satışları yüzde 40 artış kaydetti.

Türkiye’de ise yılın ilk yarısında hibrit otomobil satışları 2.113, elektrikli otomobil satışı ise 98 adette kaldı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.