İkinci el araba fiyatları denge için yeni modelleri bekliyor

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Geçtiğimiz yıl salgının etkisiyle alçak sürüme moduna geçen otomotiv piyasaları, kısa sürede kendini topladı. Avrupa’da küçülme yaşansa da Türkiye otomotiv pazarı 2020 yılının ikinci yarısında ciddi bir büyüme kaydetti. Peki böyle bir yılda ikinci el araba fiyatları ne yaptı?

2020 yılında ikinci el araçlarda yaşanan fiyat artışlar; hareketli, yüksek rekabettin yaşandığı, son derece dengesiz bir piyasayı beraberinde getirdi. Yeni yılın ilk ayında düşme trendine geçen ikinci el otomobil piyasası, 2019 yılına göre yüzde 69’luk bir büyüme yaşadı.

DOD Satış Müdürü Erol Gündoğan

İkinci ele talep arttı, fiyatlar yükseldi

2020 yılı Ocak-Aralık döneminde TÜİK verilerine göre 6 milyon 477 bin 155 adet otomobil el değiştirdi ve 2019 yılına oranla yüzde 4 seviyesine bir büyüme gerçekleştiği görüldü.

Haziran-Eylül döneminde, sıfır km araçlarda yaşanan arz yetersizliği nedeniyle talebin karşılanamaması sonucunda ikinci el araçlara olan talebin arttığını söyleyen Erol Gündoğan; “Bu durum, kontrol dışı fiyatlandırmalar yaşanmasını da beraberinde getirdi. Ortalama yüzde 35 seviyesinde fiyat artışı yaşanan modeller oldu. Bu dönemde yapılan ÖTV düzenlemesi de 2. el araç fiyatlarının artmasını etkileyen bir başka etken oldu.” dedi.

İkinci elde en çok tercih edilen markalar

2020 yılında ikinci el pazarına ilişkin TÜİK verilerine göre, pazarın yüzde 69’unun 7 yaş ve üzeri araçlardan oluşuyor. Pazarda en yüksek artış ise yüzde 34 ile 0-1 yaş arası araçlarda yaşandı. Aynı zamanda ikinci el araba fiyatları artışı yaşayan pazarın yüzde 51’sini C segmentindeki otomobiller oluşturdu.

DOD olarak 2020 yılı içinde yaklaşık 15 bin adet ikinci el otomobil satışı gerçekleştirdiklerini söyleyen Gündoğan, satışların yüzde 57’sinin grup marka araçların oluşturduğunu ve

en çok satışı gerçekleştirilen modellerin;

  • VW Polo,
  • VW Passat,
  • VW Golf,
  • Audi A3,
  • Renault Clio
  • Fiat Egea olduğunu belirtti.

>> 2020 yılında en çok satan sedan, HB ve SUV modeller <<

İkinci el otomobil piyasası dengeleniyor

2020 yılı içinde yüzde 35 seviyelerine çıkan fiyat artışları, 2021 itibarıyla yüzde 10-12 bandında bir düşüş gösterdi.

Şubat 2018’de yayınlanan, ikinci el araç pazarını ve ticari faaliyetleri düzenlemeye yönelik yönetmeliğin artık tam anlamıyla yürürlüğe girdiğini ifade eden Erol Gündoğan; “Bu düzenleme, ikinci el araç alım-satımı ile ilgili hizmet kalitesini artırmaya yönelik ciddi bir adım. Sektördeki hizmeti aynı noktaya taşımayı amaçlayan yönetmelik ile müşteri faydasına olan hizmetlerin sektörün geneline yayılması; hem sektördeki rekabeti hem de sağlayacağı güven ortamı ile ikinci el araçlara olan ilgiyi daha da artıracaktır.” şeklinde bilgi aktardı.

Gündoğan; “İkinci el araba fiyatları, pandemi etkisinin azalması ve 2021 model araçların pazardaki yerini alması ile birlikte gerçek değerini bulacaktır. Ancak bu noktadan sonra önemli fiyat değişiklikleri öngörmüyoruz” dedi.

Önceki İçerikYeni Nissan Juke 1.0 lt tek motorla Türkiye’ye geldi
Sonraki İçerikToyota hibrit modelleri Panasonic filosunda yerini aldı
1997’de ilk kelimesi “vosmagen” olan, çocukluğunu halı desenlerinde araba sürmeye adamış otomotiv yazarı...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz