İkinci el araç alırken en çok dikkat edilecek 6 konu

VW-Golf-GTI

Türkiye’de tüketici tarafından ilgiyle takip edilen ikinci el pazarında dikkat edilmesi gereken hususlar neler? Gıcır gıcır bir ikinci el araç alabilmek için nelere dikkat etmek gerekiyor? Online araç sigorta broker sitesi koalay.com’un Genel Müdürü Meltem Yiğit bu sorulara cevap verdi.

ikinci-el-arac-alirken-nelere-dikkat-edilmeli-puf-noktalar-neler

İlk olarak araçların meşruluğuna dikkat etmek gerekiyor. Kimi zaman çalıntı araç piyasaya sunanlardan uzak durmak için aracın çalıntı olup olmadığını Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi  www.egm.gov.tr veya www.trafik.gov.tr’den kontrol etmekte fayda var.

Yiğit, aracının görünüşüne de aldanılmaması gerektiğinin altını çiziyor. Dışarıdan bakıldığında gıcır gıcır görünen bir aracın mutlaka teknik aksamı da kontrol edilmeli. Yiğit ayrıca: “İkinci el araç satın alırken, araç sahibinin kimlik numarasıyla,  Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden gerekli kontrollerin yapılmasını öneriyorum. www.sbm.org.tr’de aracın hasar durumu, kaza raporu gibi belgelere hızlıca erişilebiliyor” diyor.

Yiğit’e göre ikinci el araç almadan önce marka, fiyat ve teknik karşılaştırılmalar da yapılmalı. Ek olarak satın alınacak olan aracın yeni bir modelinin çıkıp çıkmayacağını da kontrol etmek için otomobil haberlerine bakmak gerekiyor.

Satıcıyla bir araya gelindiğinde sorulması gereken sorular ise şöyle:

 • Aracı ne zamandan beri kullanıyorlar?

 • Onu neden satıyorlar?

 • Önemli bir kaza var mı? Hiç hasarı oldu mu?

 • Araç ne durumda?

 • Motor nasıl çalışıyor?

 • Son bakımı ne zaman yapıldı ve hangi parçalar bakıma alındı?

Fiyat görüşmesinden önce alıcı aracın kusurlarını ve yapılması gereken işlerin bir listesini çıkarmalı ve bunun fiyata ne kadar ekleme yapacağını hesaplamalı.

ikinci-el-arac-alirken-nelere-dikkat-edilmeli-puf-noktalar-neler

Aracın kontrolü esnasında ise şunlara dikkat edilmeli:

 • Araç iyice incelenmeli mümkünse bir mekanik uzmanı incelemeye dahil edilmeli. Ya da araç servisi aracılığıyla test sürüşünde araç vinçle kaldırılmalı ve kontrol edilmeli. Böylelikle mekanik sorunlar ve önceki hasarlar gün yüzüne çıkabilir.

 • Araç mümkünse gün ışığında kontrol edilmeli böylelikle tüm çizikler, delikler ve diğer kusurlar daha açık görülebilir.

 • Aracın altı, kaputu ve içteki halı kontrol edilmeli. Böylelikle kaynak izleri ve paslanma gibi aracın çarpmaya maruz kaldığını gösteren işaretler ortaya çıkabilir.

 • Yağ çubuğu ile yağ miktarı kontrol edilmeli. Motorun altında ve üstünde yağ sızıntısı olup olmadığına bakılmalı.

 • Yağ doldurma kapağının etrafında beyaz kremsi bir sıvı olup olmadığını kontrol edilmeli. Bu onarımı çok pahalı olabilen kapak contasının hasarlı olduğunun bir işaretidir.

 • Lastiklerin aşınıp aşınmadığına bakılmalı.

 • Araca uzunlamasına bakabilmek için her bir ön tekerleğin önünde eğilin. Her iki tekerleğin de arka tekerleklerin önünde olup olmadığına dikkat edin. Eğer değillerse aracın hafif bozulmuş ya da çarpılmış bir şaşiye sahip olduğuna işaret edebilir.

 • Gövde panelleri arasındaki boşlukların eşit olup olmadığına bakın eğer değiller ise, araç kusurlu bir şekilde onarılmıştır ya da bir kazaya maruz kalmıştır.

 • Motor soğukken aracı çalıştırın ki çalışma güçlüğü ve çok fazla duman gibi sorunlar ortaya çıksın.

 • Ayrıca, araç iyi görünse bile yolu iyi kavradığından ve iyi çalıştığından emin olun.

ikinci-el-arac-alirken-nelere-dikkat-edilmeli-puf-noktalar-neler

Siz ikinci el araç alırken başka nelere dikkat ediyorsunuz? Bizimle paylaşın…

Önceki İçerikRenault: 2015 iyi olacak
Sonraki İçerik27 binlerden 70 binlere
20 yıllık gazeteci ve görsel yönetmen. Akşam Gazetesi'nde uzun yıllar otomotiv sayfalarının tasarımını yönetti. Kuruluşudan bu yana otoajanda.com ile çalışıyor. Otomotiv haberciliği ve görsel yönetmenlik uzmanlık alanları arasında başta geliyor. Uzun otomobil yolculukları, test sürüşleri en önemli hobileri arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz