İkinci el araç ilanlarında yüksek fiyat tuzağına dikkat

Yeni normal ile pandemi sürecine ayak uydurulmaya başlanmasının ardından ikinci el araç için olan talep artmaya devam ediyor. Otomotiv sektörü, Avrupa’da pandemi nedeniyle araç üreticilerinin bazı tesislerini kapatması tehdidi ile karşı karşıya.

Sıfır araçlardaki mevcut stok sıkıntısı, kurdaki sürekli artış, ÖTV düzenlemesi ve kredi faizlerinin yüksekliği, ikinci el otomobil fiyatlarının artmasına sebep oluyor.

İkinci el araç pazarının güncel durumu ve geleceği hakkında değerlendirmede bulunan Otomerkezi CEO’su Muhammed Ali Karakaş; “Araç almayı düşünenler, artık beklemesin. Otomobillerin yatırım aracına dönüştüğü pazar şartlarında her beklediğiniz gün kaybediyorsunuz”

Hali hazırda bir aracı olan ve yeni bir araç satın almayı düşünenler için de tavsiye veren Karakaş; “Otomobil sahibi vatandaş için şu an mümkün olduğunca maksimum fiyatlı aracı almak daha mantıklı”

20 bin TL’lik araç 30 bin TL’ye yükselirken, 60 bin TL’lik aracın fiyatı 90 bin TL’ye, 120 bin TL’lik aracın fiyatı 160 bin TL çıkabiliyor. Kullandığınız aracın fiyat artışı da muhakkak devam eder. Fakat yarın değiştirmeye kalktığınızda kendi aracınızla beğendiğiniz araç arasındaki makas artabilir ve aracınızı yenileme şansınız kalmayabilir. Bu sebeple bu dönemin yıl sonuna kadar yenilenme dönemi olarak görülmesi gerektiğini düşünüyoruz” açıklamalarında bulundu.

İkinci el araç ilanlarında yüksek fiyat tuzağı

İkinci el otomobil pazarı son 1 yılda yüzde 80 ile yüzde 100 oranında fiyat artışı yaşadı. Fiyat dalgalanmaları ve düzensiz artış sebebiyle birçok fırsatçının türediğini söyleyen Karakaş;

“Kaos ve afet koşullarında toplumumuzda maalesef kolay para kazanma eğilimi var. Bazı kişiler aynı IP adresinden birkaç gün içinde 6 bine yakın sahte ilan giriyor. Bazı otomobil kulüpleri ise araçlarını satma niyetleri olmadığı halde topluca yüksek fiyattan ilan veriyor.

Tüm bu manipülasyonların önünü almanın tek yolu, yeni kurallar ya da yaptırımlar uygulamak değil, finansal ve sektörel istikrarı sağlamaktan geçiyor. Eğer kurdaki artış hızı düşerse, salgının seyri ve sosyal, ekonomik hayata etkisi hafiflerse, 2021 yılı ilk çeyreği sonunda fiyatlardaki artış duracaktır diye öngörüyoruz” yorumunda bulundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.