İkinci el otomobil piyasası için kritik rakam “10”

Haziran ayından itibaren yükselişe geçen ikinci el otomobil piyasası, yaşanan fiyat artışlarına rağmen büyüme hızını sürdürüyor. Ağustos ayında toplam 589 bin 426 adet ikinci el otomobil el değiştirdi. Pazarın bu yıl ilk 8 aylık toplamı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25’in üzerinde büyüdü.

Sıfır araç tedariğinde yaşanan gecikmeler ve ÖTV oranlarındaki değişiklikler nedeniyle ikinci el otomobile talep artmaya devam ediyor. Sıfır araç fiyatlarına bağlı olarak artan ikinci el fiyatlarına rağmen ilgi hız kesmedi.

“İkinci el fiyatlarının artmaya devam edeceğini ön görüyoruz”

Salgın döneminde fiyatların yükselmesiyle, talep daha uygun fiyatlı olduğu için 10 yaş ve üzeri araçlara doğru kaydı. Ağustos ayında 589 bin 426 adet ikinci el otomobil satıldı. Bunun yaklaşık yüzde 52’sini 10 yaş ve üstü araçlar oluşturdu.

Haziran ve Temmuz aylarına göre toplam pazarda düşüş görülse de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33’ün üzerinde artış devam ediyor. Yılın kalan 3 ayında sıfır otomobil pazarında tüketici taleplerinin markalar tarafından üretim engelleri nedeni ile halen karşılanabilecek noktaya gelmemesi, döviz kurunun sıfır araçlardaki maliyet baskısı nedeni ile fiyatlar artmaya devam edecek.

Otoshops genel müdürü Melih Mutlu; “İkinci el fiyatlarının da artmaya devam edeceğini ön görüyoruz. Otomobil 2020 yılının en çok kazandıran yatırım aracı oldu, tüketiciler araç almaya yada araçlarını farklı marka veya modeller ile değiştirmeye devam ediyor” dedi.

15 yaşa kadar araç kredisi imkanı

Pazardaki gelişmeleri yakından takip ederek uygun finansman seçenekleri geliştiren Otoshops, müşterilerine 15 yaşa kadar 48 aya varan vadelerde kredi imkanı sunuyor. 12 ay ve 45.000 TL kredi ihtiyacı olan müşteriler yüzde 1,15 ‘den başlayan oranlar ile araç sahibi olabiliyor. Ayrıca interaktif satış uygulaması ile müşteriler kredilerini oturdukları yerden dijital ortamda başvurarak kullanabiliyor.

Hizmet Ağı Genişliyor

Otoshops markası, hizmet ağına yeni eklenen ve eklenecek satış noktaları büyümeye devam ediyor. Marka Türkiye genelinde 14 il ve 20 satış noktası ile hizmet veriyor ve yıl sonuna kadar 3 yeni ilde satış noktalarını devreye almak için çalışmalar devam edecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.