İkinci el otomobilde 6 ay uygulamasını galericiler mahkemeye veriyor

İkinci el otomobil için 6 ay ve 6 bin km uygulaması 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girdi. Düzenleme, 70 bin üyeli Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) aracılığıyla mahkemeye taşınıyor.

MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç, sıfır araçlarda ilk tescili sonrası ikinci el pozisyonuna geçtikten sonra 6 ay, 6000 km satış sınırlaması getiren düzenlemenin Anayasa’nın 49 maddesine aykırı olduğu gerekçesiyle dava açacakları bilgisini vererek konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

70 bin motorlu araç satıcısının görmezden gelinerek, sektörün görüşleri alınmadan yapılan, mevcut sorunların çözümüne etki etmeyecek bu düzenleme ile ilgili Danıştay’a başvuracaklarını belirten Erkoç:

“Anayasa’nın 49. Maddesine ters düşen ve sektörün görüşleri alınmadan yapılan bu düzenlemeyle ilgili Danıştay’a başvuracağız. Defaatle söylediğimiz gibi otomobil bayileri motorlu araç satıcılarına kullanılmamış araç satamıyor, fatura kesmesi yasak. 70 bin kayıtlı işletme, bu işletmelerde çalışanlar, aileleri görmezden gelinerek alınan bu kararı kınıyoruz. Mevcut sıkıntılara günah keçisi olarak devlete vergisini ödeyen, yanında personel çalıştıran, ekmeğinin peşinde olan motorlu araç satıcıları gösterilmeye çalışılıyor; bu hukuka da vicdana da sığmaz. Yaşanan sorunları, fiyatlardaki yükselişin nedenlerini hepimiz biliyoruz’’ açıklamalarında bulundu.

Resmi Gazete’deki İkinci El Otomobil 6 Ay Yönetmeliğini Hatırlayalım:

“MADDE 1-13/2/2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

İkinci el otomobilde 6 ay ve 6 bin km şartı ile “Pazarlama ve satış kısıtlaması” getirildi.

GEÇİCİ MADDE 2-(1) İkinci el kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler, otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını ilk tescil tarihinden itibaren altı ay ve altı bin kilometre geçmedikçe 1/7/2023 tarihinden önce doğrudan veya dolaylı olarak yapamaz. Bakanlık, bu tarihi altı aya kadar uzatmaya yetkilidir.

(2)İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler adına bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tescil edilen otomobil ve arazi taşıtlarının 15/9/2022 tarihine kadar pazarlanması veya satılması halinde birinci fıkra uygulanmaz.”

1 yorum
  1. Hatice diyor

    Ohh iyi olmuş. Sizin yüzünüzden Araba piyasası leş gibi olmuştu. Umarım Virüsten ölenlerin kanından, canından sağladığınız haksız kazancınız burnunuzdan fitil fitil gelir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.