İkinci el piyasasında fiyat düşüşleri ne zaman duracak?

İkinci el otomobil pazarı son bir yıldır dillerden düşmüyor. 2020 yılı Şubat ayından sonra başlayan yeni otomobil arz sorunu; TL’deki değer kaybının hızlanması ile birleşince ikinci el otomobili yatırım aracı haline getirdi.

Ederinin üzerinde fiyat etiketleri, sıfırından pahalı ikinci el modeller, restaurant cafe kapatıp galeri açanlar derken; son dönemde ise hızla düşen fiyatlarla ikinci el otomobil pazarı hep odak noktası oldu. Peki ikinci elde fiyat düşüşleri devam edecek mi? Piyasa ne zaman dengesini bulacak? İkinci el piyasasında fiyat erozyonu 2021 yılında duracak mı?

Doğuş Oto Değerlendirme DOD Satış Müdürü Erol Gündoğan ile Radyo Gedik Otoajanda yayınımızda bu konuları konuştuk;

Erol Gündoğan: DOD Satış Direktörü ikinci el araç fiyatlarının seyrini anlattı,
  • “Türkiye’de ikinci el araç ticaretine konu otomobil adeti 13 milyon civarında. Noter kayıtlarına göre ortalama yılda 6,5 milyon ikinci el işlemi gerçekleşiyor; ancak ortalama bir otomobil nihai müşteriye ulaşana kadar iki işlemden geçiyor. Örneğin filo şirketleri elinde bulunan aracı kurumsal alıcı ve galerilere toplu olarak satıyor. Kullanıcı müşteri genelde aracını buradan alıyor. Bu durumda gerçekten satılan ikinci el otomobil sayısı 3,5 – 4 milyon denebilir.”
  • “Bu sayı 600-650 bin yeni otomobil satılan pazara göre yüksek ama otomobillerin ilk alım maliyetinin yüksek olması; ikinci el otomobil konusunda Türkiye’nin büyük pazarlardan biri olmasına neden oluyor.”
  • “Dizel otomobiller bizim orta vadeli hedef simülasyonlarımızda daha geri planda yer almaya başladı.”
  • “İkinci el otomobil fiyatları yılın sonunda ve Ocak’ta toplam yüzde 10-15 civarında düştü, sıradışı bir gündem olmadığı takdirde bu düşüş devam etmez, yüzde 3-4’lük bir marj kaldı.”

Terziler de, doktorlar da otomobil peşine düştü, herkes galerici oldu

2020 yılında ikinci el otomobil pazarına nur yağdı. Döküntüler bile 30 – 40 bin liradan etiketlendi.
  • “Geçen yıl ilginç bir yıl oldu; terzi, hizmetli, doktor herkes bir anda ikinci el alım satımı yapmaya özendi. Çünkü yeni otomobildeki bulunurluk sorunu, döviz nedeniyle sürekli yükselen fiyatlar buna yol açtı. Geçen yıl satılan ikinci el araçların yaş kırılımı çok ilginç bir şekilde bu eğilimi zaten gösteriyor.
  • Satılan ikinci el otomobillerin yüzde 45’i 0 – 1 yaşındaki modellerden oluştu. Yani insanlar satmak için yeni otomobil aldılar; birkaç ay kullanıp üzerine TL bazında para kazanıp satış yaptılar. “
  • İkinci el piyasasında fiyat dengesi yeni modellerin tedariğinin sağlanması, lojistik sorunların ortadan kalkması ve salgının seyrine bağlı. Yeni araç bulunamazsa ikinci el araç fiyatları yükselir.

BU HABERİ SESLİ VE DAHA DETAYLI OLARAK BURDAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ!

https://open.spotify.com/episode/2bLvMKZA6qTjRedj3lNgxR?si=-Jj_76WsSZW-eyxQqFs5VQ&utm_source=copy-link

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.