İkisinin de uğurlu rakamı aynı: Skoda Octavia 1.0 TSI DSG ve Piaggio Mp3

Skoda’nın satışları giderek artıyor. Marka, Türkiye’de adeta araç yetiştiremiyor. Bir yandan yeni USV modelleriyle dönüşüme başlayan Çek marka, öte yandan Octavia gibi “ağırbaşlı ve oturaklı” sedanını, 1.0 TSI motorla satıyor. Üç  silindirli benzinli motor 115 hp gücünde. 7 ileri DSG şanzımanı da artıları arasında.

Biri maksi scooter, diğeri otomobil. Biri 3 tekerlekli, diğeri ise üç silindirli motora sahip.

İtalyan Piaggio ise Avrupa’da çok tutulan MP3 serisi maksi scooterını Türkiye’de tanıtmaya çalışıyor. Üç tekerli motosiklet segmentinin 2000’li yılların ikinci yarısındaki yaratıcısı Piaggio, bakalım bu yenilikçi motosiklet ile ne yapacak?

Geçtğimiz günlerde ortak yanları 3 rakamı olan iki aracı kullandık. “Devrilmeyen” motosiklet olarak da tanımlayabileceğimi Pieggio MP3, 300 CC hacimli motoruyla şehir içi ve şehirlerarası kullanıma gelebilecek bir scooter. Avrupa’da Paris gibi büyük metropollerde çok yaygın bir kullanıma sahip. Kırmızı ışık, trafik yoğunluğu gibi dur-kalkların çok olduğu yol koşullarında ayağınızı yere koymaya gerek bırakmayan kendini sabitleme teknolojisi ile “ayakta durabiliyor.” Atak bir scooter olarak tanımlayabileceğim MP3, Türkiye’de 300 ve 500 CC olmak üzere iki güç seçeneğiyle satın alınabiliyor.

Piaggio MP3, Eminönü ile Karaköy’ü birbirine bağlayan Galata Köprüsü üzerinde…

El freni, bir scooterda sağ ayak freni gibi değişik donanımlara sahip. Otomobil kullanımından motosiklete geçenlere göre düşünülmüş diyebilirim. Gösterge panelinde dijital ve analog göstergeler birlikte kullanılmış. Bir de ön cam ile gösterge haneli arasında bir tür “torpido gözü” var ki çok kullanışlı. Kilitlenmeyen ama kapaklı olan bu gözde telefonunuzu veya navigasyonunuzu şarj edebileceğiniz USB soketi de bunuluyor. İTelefon gibi eşyalarınızı koyabilirsiniz. Cüzdanınızı da alır, ruhsatınızı da. Ama sakın aracı bıraktığınızda bunları yanınıza almayı ihmal etmeyin.

Bir hafta boyunca konuğum olan Piaggio MP3 33ie, yakıt tüketiminde üzücü değil. Tutumlu scooterlar sınıfına da girmiyor. Bu üç tekerlekli motosikletin fiyatı en önemli sorunu. Yüzde 37 ÖTV dilimine girdiği için 50 bin TL’ye çok yaklaşıyor.

Ön iki tekeri, iki yarı süspansiyon ile iri sayılacak ön gövdeye ve direksiyona bağlı. Tekerlekler, 5 km hızdan sonra ayrı ayrı çalışabilecek esneklikte. İstenirse 5 km’den düşük hızlarda, durma esnasında olduğu gibi birlikte çalışmaları da sağ elcikteki bir tuşla temin edilebiliyor. Dur kalk trafikte işe yarayabilir.

Bu arada bu sabitleme özelliğinin kullanımı  alışkanlık gerektiriyor. Durma sırasında pek hissedilmese de ilk hareket sırasında motosiklet direksiyon yönüne doğru yatma eğilimi gösteriyor. Bu esnada yeterli ciddiyeti göstermezseniz, düşebilir bile.

ABS ve ASR gibi gelişmiş güvenlik sistemlerine sahip olan maksi scooter, önü ve arkası iki farklı araç gibi duruyor. Önde iki tekerleği de içine alan büyük bir kafa, arkada ise bilinen bir maksi scooter. İkisi birleşince üç tekerlekli bir şehir aracı ortaya çıkıyor.

En bayıldığımı yanı selesi ve amortisörleri oldu. Sele yapı itibariyle, amortisörler ise ayar itibariyle oldukça konforlu. Uzun yola tereddütsüz çıkılacak bir touring selesi denebilir.

Youtube videomuzda göstererek de anlatmaya çalıştığım Piaggio MP3, fiyatı ve yakıt tüketimi haricinde benden iyi not aldı. 100 üzerinden 70. 30 puanı fiyat ve yakıttan kırdığımı belirteyim.

Gelelim 3 sayısının kullanıldığı diğer araca.

Türkiye’de meraklılarına araç yetiştiremeyen Skoda, Octavia 1.0 TSI ile meraklılarının kafasını karıştırdı. Volkswagen ailesinin Seat, Audi ve VW marka araçlarında kullandığı bu motor, 1200 kg civarındaki Octavia da ne yapabilirdi. Ağırbaşlı Octavia üç silindirli 1.0 TSI motorla yerinden kıpırdar mıydı?

Tereddüte gerek yok. Octavia 1.0 TSI DSG ile bir hafta boyunca şehir içi ve şehir dışı yol katettik. Üç farklı kullanıcısı oldu aracın. Üçümüz de performans açısından 1.0 TSI motora geçer not verdik.

Octavia, zaten donanımları, teknolojileri, ikinci eldeki gücü, ferah iç mekanı, geniş bagajı ile tutulan bir otomobil. Bu özelliklerini 1.0 TSI gibi yakıt tüketimi açısından 5.5 lt seviyelerinde bir motorla kombine etmesi bu kadar “sıra yazmasının” da nedeni.

Octavia 1.0 TSI modeline yönelik izlenimlerimizi de görsel olarak Youtube videomuzda anlattık.

İkisinin de ortak noktası 3 rakamı

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.