İlginç karar! Fiat Tipo (Egea) artık satılmayacak

Fiat Egea üretim
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Fiat son aldığı bir kararla İngiltere’de Türkiye’de üretilen Tipo modelinin satışına son veriyor. Hibrit ve benzinli motorlarla satılan Tipo Cross modeli İngiltere’de 28 bin pound civarından fiyatlanıyordu. Fiat, Tipo’yu çektiği İngiltere pazarına yeni 600E modelini dahil ediyor. Açıklamayı Autocar Dergisine konuyan bir Fiat yöneticisi yaptı.

Fiat Tipo modelini 2015 yılından bu yana İngiltere’de satıyordu. Ama model hiç bir zaman en çok satan otomobiller arasına girememişti.

Fiat Egea (Tipo) kokpiti

İtalyan markanın aynı yaklaşımı diğer büyük Avrupa pazarlarında göstermesi şu anda söz konusu değil. İngiltere’deki satış rakamları henüz TOFAŞ için kötü haber olarak değerlendirilmiyor. Bursa’da üretim yapan tesis, en büyük geliri Türkiye iç pazarının yanı sıra İtalya’ya ihracattan elde ediyor. Son dönemle giderek kan kaybeden Tipo (Egea) ihracatı, Tofaş’ın yeni çıkış yolları yakalaması ile terse dönebilir. Şirket, İspanya’ya giden Doblo üretiminden sonra 2025 yılında Stellantis markaları için (Peugeot, Opel, Citroen, Fiat) yeni bir orta sınıf hafif ticari araç üretimine yatırım yapıyor.

Önceki İçerikToyota’nın otomobil üretimi 300 milyonu aştı!
Sonraki İçerikTesla Almanya fabrikasında 25 bin euroluk yeni bir EV üretebilir
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz