İlk elektrikli BMW bataryayı büyüttü, menzil yüzde 30 uzadı

BMW’nin tamamen elektrikli modeli BMW i3 daha uzun menzilli hale geldi. İlk olarak öncü modellerden biri olarak 2014 yılında yola çıkan BMW i3; yeni nesil yüksek voltajlı pilleri sayesinde, pil hücre kapasitesini 120 amper saate yükseltti. Böylece günlük kullanımda ortalama 260 kilometrelik menzil sağkanırken; bu değer kullanıma bağlı olarak 335 km’ye kadar ulaşabiliyor. Güncel model ise test sürüşlerimizde 20 km altında bin menzil sunmuştu. Yeni BMW i3 (120 Ah) fiyatı 407.800 TL’den başlıyor.

Her biri on iki lityum-iyon depolama hücresine sahip ve sekiz modülden oluşan bataryasıyla BMW i3 (120 Ah); bir önceki nesline göre sürücülere yüzde 30’luk bir menzil artışı sunuyor. Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW’nin 8 yıl ve maksimum 100 bin kilometre batarya garantisi verdiği BMW i3 (120 Ah); modüler tasarımı sayesinde yetkili servislerde kolaylıkla onarım ya da batarya değişimi yapılabilmesine imkan sağlıyor.

BMW’nin elektrikli sürüş karakterini ortaya koyan eDrive teknolojisiyle birlikte gelen BMW i3 (120 Ah), 170 bg güç sunan elektrikli motoruyla 0’dan 100 km/s hıza 7.3 saniye ulaşıyor. Kalkıştan itibaren kesintisiz bir güç sunan BMW eDrive teknolojisi; sessiz sürüş performansıyla konforu maksimum seviyeye taşırken, emisyonsuz olmasıyla da daha çevreci bir sürüşe imkan sağlıyor. Ayrıca, hızlı şarj istasyonundan yapılan şarj işlemiyle yaklaşık 40 dakikada yüzde 80 doluluk seviyesine gelebilen BMW i3 (120 Ah); kısa şarj süresiyle birlikte şehir içi kullanımı kolaylaştırıyor.

park asistanı standart, adaptif LED opsiyonel

BMW i3 (120 Ah), yeni nesil bağlanabilirlik özellikleriyle gelen Edition Electric seçeneğiyle kablosuz şarj, Apple CarPlay; HiFi by Harman Kardon Ses Sistemi ve yüksek çözünürlüğe sahip ekrandan iDrive dokunmatik kontrol konseptine olanak sağlayan Professional Navigasyon Sistemi gibi özellikleri sürücülerine standart olarak sunuyor. Ayrıca, anahtarsız girişe ve kilitlemeye olanak sağlayan Konfor Erişim Sistemi de standart olarak sunulan özellikler arasında. Bunların yanı sıra, BMW i Mavisi deri direksiyon, BMW i Mavisi dikişli koltuklar, Andesite Gümüş İç Kaplama’yla gösterge panelindeki ve kapı alanlarında bitki kenafından yapılan kaplamalar; Edition Electric seçeneğinin dikkat çeken diğer özellikleri arasında yer alıyor. Park Asistanı standart donaımda yer alırken; Adaptif LED Far teknolojisi opsiyonel olarak alınabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.