İlk elektrikli modelinin adı Skoda Enyaq oldu

İlk elektrikli Skoda modeli kendini göstermeye hazırlanıyor. Volkswagen Grubu’nun MEB elektrikli araç platformu üzerinde yükselecek ilk elektrikli Skoda’nın adı da belli oldu. İlk elektrikli Skoda SUV modeli İrlandalı kadın ismi Enyaq olarak markalandı. Skoda Enyaq 2020 yılı sonunda Avrupa’da satışa çıkacak şekilde hazırlanıyor.

Coupe stili bir SUV olarak geliştirilen araç, yıl sonunda Avrupa’da satılmaya başlanacak.

Skoda, Enyaq’ın İrlandalı kadın ismi Enya’yı markanın Kodiaq, Karoq ve Kamiq SUV’lerinin adlarının sonunda bulunan Q harfiyle birleştirdiğini açıkladı. Baştaki E harfi de elektrli ulaşıma bir gönderme anlamı taşıyor.

Skoda yetkilileri geçen yıl Automotive News Europe’a elektrikli Skode’nın, Superb ve Kodiaq ile aynı fiyat seviyesinde olacağını dile getirmişlerdi.

Avrupa’da Kodiaq’ın ortalama fiyatı yaklaşık 40.000 Euro ila 45.000 Euro arasında değişiyor. Süperb fiyatları da yaklaşık 40.000 Euro seviyelerinde.

2 yılda 5 elektrikli Skoda yola çıkacak

Skoda planları arasında 2022 yılı sonuna kadar 5 tam elektrikli ve 5 hibrid modelin yollara çıkarılması yer alıyor. Çek marka 5 yıl içinde satışlarının dörtte birinin tam elektrikli ve şarj edilebilir hibrit modellerden oluşmasını hedefliyor.

İlk elektrikli Skoda SUV Enyaq öncüsü Vision E Foto galeri

Yenilikler arasında Superb’in bir plug-in hibrid versiyonu bulunuyor. Bu yıl lansmanı yapılacak yeni Octavia modelinin de bir fişle şarj edilebilir plug in seçeneği olacak.

Octavia’nın da hibrit versiyonu üretilecek

Skoda, Enyaq’tan hemen sonra MEB platformuna dayanan daha geleneksel bir tarzda elektrikli SUV piyasaya sürmeyi planlıyor. Bunu daha uygun fiyatlı bir elektrikli araç takip edecek.

Skoda, Enyaq’ı Çek Cumhuriyeti’nin Mlada Boleslav kentindeki Octavia ile aynı üretim hattında üretecek. Üretim stratejisi, VW Group markaları Seat ve Audi’den farklı olacak.

İlk Seat MEB otomobili El Born’un da 3 Mart’ta Cenevre Otomobil Fuarı’nda üretim formunda gösterilmesi bekleniyor.

Bir Skoda sözcüsü, Enyaq’ın Cenevre şovunda rol almayacağını, ancak Autonews Europe kaynaklarına göre bu yılın sonunda açıklanabileceği öne sürülüyor.

Skoda, Enyaq’ın ipuçlarını geçen yılki Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterdiği Vision iV konseptiyle vermişti. Konsept, markanın büyük SUV’u Kodiaq modelinden biraz daha kısa, ancak daha büyük bir gövdeye sahipti.

302 beygirlik birleşik güç sağlamak için ikiz elektrik motorları kullanılıyordu ve WLTP emisyon döngüsünde ölçüldüğü gibi 500 km’lik bir menzil için 83 kWh lityum iyon pil takımına sahipti.

2022 yılı sonunda yollara çıkması planlanan Türkiye’nin otomobili TOGG SUV’da aynı menzil için 90-95 kWh lityum iyon pil kullanılması öngörülüyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.