İlk elektrikli otomobilini üretecek Ferrari kapasitesini 20 bine çıkardı

Yeni tesis, Ferrari’nin genel teorik üretim kapasitesini yılda yaklaşık 20.000 araca çıkarıyor. Ferrari, ilk elektrikli otomobilini üreteceği kuzey İtalya’daki merkezi Maranello’da yeni bir binaya yaklaşık 200 milyon euro (214 milyon dolar) yatırım yaptı . Dünyanın en ünlü otomobil markalarından Ferrari üretimini artırıyor. Maranello’daki mevcut tesise eklenen 42.500 metrekarelik yeni yatırım, Ferrari’ye ek bir otomobil montaj hattı sağlıyor.

Yeni tesis 21 Haziran itibariyle hizmete girdi.

Ferrari CEO’su Benedetto Vigna, Ferrari’nin yeni üretim tesisini kapasiteyi artırmak yerine, üretim esnekliğini artırmak ve yeni modeller geliştirmek ve piyasaya sürmek için gereken süreyi kısaltmak amacıyla değerlendirileceğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre 2023 yılında 14 bin adet olan Ferrari kapasitesi, yeni yatırımla 20 bin adete çıkacak.

 

Süper otomobil üreticisi, yeni tesiste ayrıca elektrikli araçlar için akslar, motorlar ve akü grubu da dahil olmak üzere önemli şirket içi bileşenleri de üretecek.
Ferrari tesisi hibrit ve içten yanmalı motorlu modeller üretmek için de kullanacak. Çünkü şirket gelecekte farklı türdeki müşterilere hizmet vermek üzere üç motor tipinin bir karışımını sunmayı planlıyor.
Vigna, tesisin ilk otomobillerini 2025’in Ocak ayında piyasaya süreceğini, Ferrari’nin ilk tam elektrikli modelinin seri üretiminin ise Ocak 2026’da başlayacağını söyledi.
2026’da seri üretime başlaması planlanan ilk tam elektrikli Ferrari fiyatı 500 bin eurodan dha düşük olmayacak. Üretici ikinci bir elektrikli modelin geliştrime çalışmalarını da sürdürüyor.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.