Gölcüklü ilk elektrikli Ford Transit için Avrupa’dan 5 binlik talep

Efsane Transit elektriklendi. Türkiye’nin ilk elektrikli ticari aracı E-Transit, Kocaeli’de hattan indirildi. Öncelikle Avrupa pazarlarında satışa çıkacak elektrikli E-Transit üretimi, Kocaeli Fabrikaları’nda başlıyor. Ford Otosan, bu adımla birlikte Ford’un Avrupa’daki elektrikli ticari araç üretim üssü haline geldi.

İlk üretimi tamamlanan elektrikli Transit, minibüs van gibi farklı gövde tipleri, hızlı ve normal şarj üniteleri ile satılacak. Araç 115 kW hızlı şarj ile 30 dakikada yüzde 80 şarja ulaşabiliyor. Menzil verilmese de bir filo aracının günlük tur rutininin üç katı tarifi veriliyor.

Yeni elektrikli Transit önümüzdeki aylarda Avrupada yılın ikinci yarısında ise Türkiye’de satılmaya başlanacak.

Ford Otosan, Romanya Ford fabrikasını devralmak için anlaştı

Ford Otosan fabrikası elektrik enerjisinin tamamını yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elde etmesiyle de iddialı. Çünkü satılacak elektrikli araçların sadece kendileri değil; üretildiği tesiste de kullanılan elektriğin kaynağı temiz enerji olacak.

Bu arada ilk elektrikli Transit için şimdiden Avrupa’da 5 bin adetlik talepten söz ediliyor.

Türkiye’de üretilen tam elektrikli ilk ticari araç Ford E-Transit oldu.

İlk Ford E-Transit banttan indi

Perşembe günü yapılan törenle Ford Otosan, Ford’un Avrupa’daki ilk elektrikli ticari aracı Ford E-Transit araç, Kocaeli fabrikalarında hattan indirdi.

Törene, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırım Koç, Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt ve Ford Otosan çalışanları katıldı.

Ford Otosan, 2 milyar avroluk elektriklenme yatırımının ilk meyvelerini toplamaya başladı. Kocaeli fabrikasında başlattığı elektrikli dönüşümün ürünleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Daha önce Gölcük fabrikasında Plug-in Hybrid (PHEV) üretimi için yeni bir seri üretim hattı açan Ford Otosan; burada üretilen Türkiye’nin segmentinde ilk PHEV ticari araçlarıyla uluslararası ödüller elde etmişti.

Elektrikli Transit pil ünitesi montajı değişik gövde tipleri için yapılacak.

Geçen yıl Mart ayında açıklanan 2 milyar Euro tutarındaki yatırım planının önemli etaplarından biri olan E-Transit için start verildi.

Batarya montajı dahil Türkiye’de üretilen ilk tam elektrikli ticari aracın üretim sorumluluğu ile; Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları da Türkiye’nin ilk  elektrikli araç entegre üretim tesisi konumuna ulaştı.

Elektrik enerjisinin tamamını yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elde eden Gölcük fabrikasında üretilen Avrupa’nın en güçlü tam elektrikli ticari aracı E-Transit, bu anlamda Ford Otosan’ın elektrifikasyon yolculuğunda önemli bir kilometre taşı.

Fordotosan-üretime-ara-veriyor

Türkiye’de 50 yılda 10 milyondan fazla Transit üretildi

Batarya montajı dahil Ford Otosan  tarafından üretilen Avrupa’nın en güçlü tam elektrikli ticari aracı E-Transit; segmentindeki rekabeti domine etmeye devam edecek. 50 yılı aşkın sürede 10 milyonun üzerinde üretimle Ford’un Avrupa’daki en uzun ömürlü modeli; ve dünyanın en çok tercih edilen ticari aracı haline gelen Ford Transit’in elektrikli versiyonu E-Transit; Ford’un otomotiv sektöründeki elektrik dönüşümüne liderlik etme vizyonunu da güçlendiriyor.

Elektrikli Transit nasıl bir araç:

  • Ford E-Transit, batarya kapasitesi ile ortalama filo kullanıcılarının günlük performans ortalamalarından üç kat daha fazla menzil kaydedebiliyor.
  • Van, çift kabin van ve kamyonet gibi üç farklı gövde seçenekleriyle satışa çıkacak E-Transit; hem AC (normal şarj), hem de DC (hızlı şarj) özelliğine sahip.
  • Böylece AC şarj ile yaklaşık 8,2 saatte yüzde 100 şarj olabilirken; 115 kW DC hızlı şarj özelliği ile de 34 dakika içinde yüzde 15’ten yüzde 80’e kadar şarj gerçekleştirebiliyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.