İlk hibrit Opel yola hazır, peki ne kadar tüketecek

PSA Grubu çatısı altına giren Opel, PACE adını verdiği stratejik plana uygun olarak yeni dönemin taşlarını birer birer döşüyor. İlk olarak Peugeot modelleri ile tanıtılan Hybrid4 Grandland X modeli ile birlikte Opel’de de yola çıkmaya hazırlanıyor. Dört tekerlekten çekişli PHEV (plug-in hibrit elektrikli) teknolojisi Opel Crossland X ve Mokka X’te de kullanılacak. Peki hibrit Opel ne kadar tüketecek?

İki renkli Grandland X Hybrid4 siyah motor kaputunun altında bulunan 1,6 turboşarjlı benzinli motorun gücü iki elektrik motoruyla birlikte 300 HP’ye ulaşmasına rağmen; 100 km’de 2,2 litre ortalama yakıt tüketimi ve 49 g / km CO2 emiyonu sağlıyor. Önümüzdeki haftalarda Opel’in ilk plug-in hibridi 2020’nin başlarında müşterilere teslim edilmek üzere satışa çıkacak.

Alman markanın tüm ürün portföyünün 2024 yılına kadar elektrifikasyonuna katkıda bulunacak olan Hybrid4, Opel’in geleceğe yönelik CO2 stratejisinin bir parçası olacak. Öte yandan bu yıl içerisinde satışa sunulacak yeni nesil Opel Corsa’nın tamamen pilli elektrikli versiyonu da tanıtılacak.

Opel’in en uygun Alman marka konumlandırılmasına uygun olarak; plug in hybrid teknolojisindeki en son versiyonu temsil edecek; Grandland X Hybrid4’te Euro 6d-TEMP uyumlu 147 kW / 200 hp, 1,6 litrelik hibrit uygulamaya özel uyarlanmış, doğrudan enjeksiyonlu dört silindirli benzinli motor var.

Buna ek olarak iki adet 80 kW / 109 hp elektrik motoru, 13,2 kWh lityum-iyon batarya ile destekleniyor. Grandland X Hybrid4, dört tekerlekten çekişli bir model; önde bulunan elektrik motoruna elektrikli sekiz ileri otomatik şanzıman bağlanırken ikinci elektrik motor, invertör ve diferansiyel, gerektiğinde dört teker çekiş sağlamak için elektrikle çalışan arka aksa entegre edilmiş.

Benzinli motor orta ve yüksek hızlarda devrede olurken düşük hızlarda elektrik motoru devrede olabiliyor. Opel Grandland X Hybrid4, WLTP standartlarına göre elektrik modunda 50 kilometreye kadar gidebiliyor.

Araştırmalar, kıta Avrupa’sında günlük seyahatlerin yüzde 80’inin 50 km’nin altındaki bir mesafeyi kapsadığını gösteriyor. Opel hedef olarak bu tür müşterilerin Grandland X Hybrid4 ile benzinli motoru devreye almadan günü tamamlayabilmesine odaklanıyor.

Opel Grandland X Hybrid4, sürücü beklentisi veya belirli sürüş koşullarına göre dört sürüş modu ile kullanılabiliyor; elektrikli, hibrit, AWD ve spor. Örneğin, hibrit modda şehir merkezinde araç o an en etkili olan yöntemi seçerek tasarruflu ve emisyonu düşük bir rota oluşturabiliyor. AWD modunda ise maksimum çekiş öne çıkıyor ve elektrikli arka aks etkin kılınıyor.

Grandland X Hybrid4’te akü arkadaki koltuk altına monte edilirken, şarj etmek için uygun olan priz aracın yakıt depo kapağı altına yerleştirilmiş. İç mekanda ve bagajda alan optimize edilmiş. Elektrik, benzine göre daha ucuz bir enerji kaynağı olduğu için sürücüler depoya yakıt koymak yerine aküyü düzenli olarak şarj ettiklerinde ciddi tasarruf sağlayabilecek.

Şarj süresi, kullanılan şarj cihazının türüne bağlı olarak değişmesine rağmen; araçta standart bir prizden şarj etmek için verilen kabloya ek olarak, ortak alanlarda ya da evde hızlı şarj için cihazlar da sağlıyor. Örneğin, batarya yaklaşık bir saat 50 dakika içinde tam olarak şarj olabilecek. Grandland X Hybrid4, ayrıca Groupe PSA mobilite markası Free2Move Services tarafından sağlanan elektrikli araçlar için özel çözümlerden faydalanacak.

Grandland X Hybrid4, frenleme veya yavaşlama esnasında üretilen enerjiyi geri kazanmak için rejeneratif bir fren sistemine sahip. Geleneksel bir fren sisteminde, frenlerdeki sürtünme sonucu oluşan mekanik enerji ısı olarak kaybolurken; burada kinetik enerji elektrik enerjisine dönüştürülerek aküye katkı sağlıyor.

Sürücü, maksimum enerji geri kazanımı için gerektiğinde rejenerasyona bile geçebiliyor. Elektrikli motorun sürükleme torku fren pedalına basmadan normal trafikte hızı azaltmak ve durmak için kullanılabiliyor.

Grandland X Hybrid4 elektrikli bir klima kompresörü ve bir elektrikli ısıtıcı ile donatılmış.

Opel Grandland X Hybrid4, Opel’in elektrikli otomobillerde yeni nesil öncüsü. Ampera bazı pazarlarda satılmaya devam ederken, Opel 20 ay içinde yeni Corsa, yeni Zafira Life, yeni Vivaro ve yeni Mokka X’te tamamen elektrikli modellerini sunacak.

Leave A Reply

Your email address will not be published.