Hangi SUV kaç sattı? Duster, Qashqai’nin önünde, 3008, Tucson, C-HR ve Tiguan takipte

Yeni araç satın alanlar içinde SUV tarzı araçları tercih edenler üç ayda 22 bin adetin üzerinde alım yaptı. Bu alımların 11 bin adet gibi yüzde 50’lik kısmı baharın başladığı mart ayında gerçekleşti.
3 ayda satın alınan 22.561 adetlik SUV araçların dağılımına baktığımızda ise en büyük pay kompakt sınıf dediğimiz orta segmentte.
Citroen’den Frankfurt’ta üç yeni SUV konsepti
Türkiye SUV satışlarında yenilenen ve mart ayı başında satışa çıkan DUster ile segmentin tarihi “patronu” Qashqai çekişmesi yaşanıyor.

Duster ile Nissan’ın global bazda aynı şirket çatısı altında olduğu dikkate alınırsa, bu kavga bir tür “tatlı rekabet” olarak adlandırılabilir.

Üç aylık Duster satışları 2857 adeti buldu. BU satışlar içinde en büyük pay mart ayı satışlarına ait. Yani müşteriler yeni Duster’ı beklemişler. Mart ayında 1950 adet Duster satılmış. Ama eski Duster’ı bir olgunluk dönemi ve fırsat aracı olarak değerlendirenler de 1000 adete yakın alım yapmışlar.

3 ayda toplam Dacia satışları 6761 adet.
Nissan Qashqai ise daha üst donanım ve fiyat özellikleri ile yenilenmiş rakibinin hemen ensesinde. Bu yıl 3 ayda toplam 2804 adet satan Qashqai için işler iyi. İlginç bir tesadüf Qashqai satışları içinde de en büyük pay mart ayı satışlarına ait. 3 bine yaklaşan 2018 yılı Qashqai satışlarının 1562 adeti mart ayında gerçekleşmiş.

Nissan’ın 3 aylık satışları 5591 adet. Bunun önemli kısmı Qashqai. Ayrıca X-Trail modeli de 722 adetlik satışla bunu destekliyor. Yine markanın küçük SUV/Crossoverı Juke da 309 adetli Nissan’ı adeta bir SUV markası haline getiriyor.

Bu iki önemli modelin açık ara süren yarıyının hemen arkasında ise Hyundai Tucson, Peugeot 3008, Ford Kuga ve Volkswagen Tiguan geliyor.

Her biri 1000 adetli satış rakamlarını aşan bu modeller, 2018 SUV yarışında ikinci grubu oluşturuyorlar.

Peugeot 3008 modelinin üç aylık satışı 1561 adet.

Hyundai Tucson 1.326 adet satıldı.

Toyota’nın hibrit modeli de olan Türkiye üretimi C-HR modeli uluslararası alanda olduğu kadar Türkiye’de de başarısını sürdürüyor. Üç aylık satış rakamı 1212 adet.
Volkswagen’in yeni nesil Tiguan modeli de hem 5 hem de All Space adlı 7 koltuklu versiyonuyla 1214 adet satıy rakamına ulaştı.
Ford Kuga 1179 adetlik satış rakamına ulaştı. Yeni küçük SUV’u Ecosport ise iki ayda 138 adet satarak, Kuga’ın ardından ikinci Ford SUV olarak koşuya girdi.
SUV ligindeki en çok satan bu modellerin ardından ise Opel Grandland X gibi yeni bir model dikkat çekiyor. 437 adetlik satış rakamına yükselen bu Opel SUV’un yükseliş trendi izleyeceğinin işaretleri var.
Honda’nın çok sevilen D Segmenti modeli CR-V 3 ayda 530 adetlik satış rakamı yakaladı. Bunun içinde dizelin payı büyük. Ama önümüzdeki dönemde bu modelin dizeli ithal edilmeyecek. Sadece 1.5 lt turbo benzinli motorla satılacak. Satış rakamlarını etkileyecektir bu durum.
Renault Kadjar, Captur ve Koleos modelleriyle yer aldığı SUV segmentinde fazla iddialı olmadan satış rakamlarını adım adım yükseltiyor.
Renault’nun Kadjar ve Captur dengelerini koruyan satışları üç modelde 1000 adetin biraz üzerinde. Renault SUV segmentinde var ama toplam pazardaki  liderliğini bu modellere borçlu değil.
Skoda ve Seat yeni yılda yeni SUV modelleriyle bu alandaki temsil yeteneklerini artırdılar. Elde etmeyi planladıkları satış rakamlarının önündeki en büyük engel artan kurlar. Seat Ateca ve Arona ile kompakt ve küçük SUV segmentinde üç ayda 300 adetin biraz üzerinde satış rakamalı elde etti.
Skoda Kodiaq gibi çekici bir model ile yer aldığı bu sınıfa bir de Karoq modelini dahil etti. İki modelin satış rakamı 630 adeti buldu.
Bu arada Peugeot 5008 modeline de değinmek gerekiyor. Markanın yeni nesil 7 koltuklu battal SUV’U üç ayda 500 adete yaklaşan bir satış rakamı elde etti. Teknolojisi, özellikleri ve 1.6 dizel motor seçeneği bu tercihlerin etken maddesi olmalı.
SUV liginin bir diğer oyucusu Kia Sportage, kardeşleri Niro ve Soul ile birlikte markayı temsil ediyor. Sportage yükseliş rakamları için önümüzdeki yaz devreye girecek 1.6 lt dizel motor seçeneğini bekliyor olsa gerek. SUV liginde üç modelle yer alan Kia SUV satışları 659 adet.
SUV liginde adı pek geçmeyen TOFAŞ, Jeep Renegade ile 470 adetlik satış elde etti. Fiat 500X satışları ise sadece 75 adette kaldı. TOFAŞ ve Fiat yerli ürünlerini satan bir binek otomobil ve hafif ticari araç markası olduğunu gösteriyor.
Suzuki el değiştirme sonrası yeni Vitara ile bu sınıfın içinde. Üç ayda 500 adete yakın Vitara satışı gerçekleşti.
Borusan Grubu markalarından Land Rover-Land Rover markaları 391 adetlik toplam SUV satışını esas olarak 6 modelle elde etti.
SUV satışlarının bir kısmı da yüksek etiketli lüks markaların temsilcisi. Subaru, Volvo, Mercedes, BMW, Audi, Porsche gibi markaların temsilcilerinin yer aldığı bu koşuda toplam rakamlar 2 bin adeti zorluyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.