I’m Renegade

 

 

Başka bir hikaye, başka bir yolculuk… 

Bugün ve yarın parlak ışıkların yarışında

Altından bir kum tepeciği, bir tutku patlaması,

Artık hep birlikte affetme ve asla unutmama zamanıdır

Bir göl kıyısına varıyorum, verdiğim şey aslında aldıklarım.

Yeşille birlikte düşüncelerim o kadar serbest, o kadar net ve bir ağaç kadar güçlü

Suyun altında kök salıyorum… 

 

Jeep Renegade’in tanıtım şarkısının sözleri… Rapçi J ile MC Kwality Victor tarafından yazılmış ve söylenmiş. Bazen küçük bir şeydir ilk kıvılcımı çakan. Beni de ilk önce öyle tavladı. Renegade’e özel yazılan bu şarkıyla… Tuhaf bir kriter, itiraf ediyorum. Kriter dediğiniz nedir ki zaten.  Direksiyonunda kendimi hayal ettim.  Cam açık, sol kolumun dirseği hafifçe dışarı sarkıyor. Başka hayaller de kurdum. Hepimizin içindeki (geri dönme opsiyonlu) bir otomobilin direksiyonuna geçip alıp başını gitme duygusu… Çekip gitmek için ‘kişisel’sebep de pek yoktur… Ama bu şehrin insanın üstüne üstüne gelen kaosu, büyüklüğü yok mu! Şarkı devam ediyor:

 

Zor yollar önemsiz ve benim için asla bir mazeret olamaz 

Bir nehir boyunca ya da bir adada

Benim sınırım gökyüzü, ufuk çizgisiyse rehberim

Şu anda ben gerçeğim, sen gerçeksin, biz gerçeğiz

Ve bu isyankarların randevusu.

Müziğim rüzgardır

Işığımsa ateş

İstediğim tek şey hiç bitmeyen bir yol

 

Bu kadar romantik cümlenin arkasında somut, gerçek bir obje var aslında. Oradan da ticari başarıya gitmesi kuvvetle muhtemel bir yol… Arazi araçlarına ismini veren Jeep markasının küçük SUV segmentindeki ilk modeli Renegade için bu yolu aşmak pek zor olmayacak gibi görünüyor. Önce tasarımıyla dikkat çekiyor Renegade. Efsanevi 1941 Willys MB’yi andırıyor. ‘İkonik Yedi’li ızgarası, parlak çerçeveli yuvarlak farları, ikizkenar çamurluklarıyla ilk görüşte ben bir ‘Jeep’im diyor zaten.  Tasarım her zaman tek başına yeterli değildir, ancak Renegade’in bu tasarımıyla birçok kesimden müşteri kapması, hatta diğer segmentlerden müşteri çalması kesin gibi duruyor. 

Tabii en önemlisi de Türkiye pazarında göreceli olarak vergi avantajına sahip motor seçenekleri ve bunun getirdiği iddialı fiyat. Ekim ayında satışa çıkacak olan Renegade’in 75 bin 250 TL’lik başlangıç fiyatı hedeflenen satış rakamların tutturulmasında çok önemli rol oynamaya hazırlanıyor. Jeep markasının küçük SUV segmentinde yer alan ilk modeli olan Renegade, 1.4 litre benzinli 140 hp Manuel ve 1.6 litrelik dizel 120 hp Manuel motor seçenekleriyle pazara giriş yapacak. Limited ve Longitude versiyonları ile tercih edilebilecek olan Renegade’in, 2.0litrelik Trailhawk versiyonu ise sipariş üzerine getirilecek. Renegade’in 1.4 litre benzinli otomatik versiyonunun ise 2015 yılının mayıs ayından itibaren satışa sunulması planlanıyor. 

Ha bir de şarkı mevzusu var tabii! Neredeyse Renegade için ‘felsefe’ yapmış. Güzel felsefe olmuş.

 

İşte son satırları:

Şatomda kral benim ve tekerleklerim benim kaslarım

Tüneldeki ışıktan daha hızlı koşmam lazım

Ben aslanım ve kendi betondan ormanımın kralıyım

Benim bir kumarbaz olduğumu söylerler

(çünkü) risk almayı ve zar atmayı severim ama yanılıyorsunuz, ben aslında oyunu değiştiren kişiyim.

Binlerce yüzüm var diye,

 Sihirbaz ya da büyücü değilim

Ve devrim yapmak, olağanı olağanüstüye çevirmek için

Bayrak taşımaya ihtiyacım yok

Taviz vermeden paylaşmak için yaratılmışım 

Gündoğumundan günbatımına kadar özgürlüğümle yaşıyorum

Kendi yolumu kendim çizerim, pişmanlık duymadan ve yalanlar olmadan

Yaratıcılık asla uyumaz, ben neden durayım?

Artık yükselme zamanıdır

Hiçbir şey yeterince uzak değil

Asla çekinme

Ben, bizzat kendim

Bu benim kanımda var, ben bir Renegade’im

 

 

JEEP’İN SATIŞI 1 MİLYONA KOŞUYOR 

Jeep, bünyesinde bulunduğu Chyrsler'in İtalyan Fiat'ın çatısı altına girmesinden sonra başlayan değişim sürecini sürdürüyor. 4X4 segmentinin bu ikonik markası, tasarımını satışlarını hızla yükselttiği Avrupa pazarına daha uygun, motorlarını da daha tutumlu hale getirdi. Bu değişimin meyvelerini de toplamaya başlayan Jeep, Avrupa'da  2012 yılında 701 bin adet olan satış rakamlarını 2013 yılında yüzde 14 artırarak 731 bin adede ulaştırdı. Jeep bu yıl ise dünya genelinde 1 milyonluk satışa doğru koşuyor. Bu sıçrama markanın Türkiye’deki performansına da yansıyor. Markanın yenilenen Cherokee modeli ağustos ayında Türkiye yollarında boy göstermeye başlamıştı. Gelecek ay  Türkiye’de değil Avrupa pazarında da en büyük silahı olmaya aday  Renegade de piyasa da olacak.

 

Yüzde 100 büyüme

Jeep Marka Direktörü Mahmut Karacan, yıl sonuna kadar 600 adet Renegane satmayı hedeflediklerini belirtirken,şimdiden 300 adetlik ön sipariş aldıklarına dikkat çekti. Karacan, 2014 için Cherokee ve Renegade ile toplam 1.880 adet satış hedeflediklerini, bunun geçen yıla göre yüzde 100 büyüme anlamına geldiğini ifade etti. Karacan “2015 yılında Renegade’in önemli katkısı ile 2.760 adet Jeep satış hedefimiz var. Bu da Türkiye’de Jeep’in tarihindeki en fazla satış  ile rekora imza atacağız demek” diye konuştu. 

   

 

Önceki İçerikVolkswagen kampüste
Sonraki İçerikJeep Renegade’i Mahmut Karacan anlatıyor
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz