İnanılır gibi değil: Dizel Renegade ve Egea’larınıza iyi bakın

Financial Times’ın haberine göre, Fiat Chrysler Automobiles (FCA), 2022 yılına kadar, binek otomobillerinde dizel motor kullanımını bırakmayı planlıyor. Karar Fiat Chrysler Automobile şirketinin tüm markaları için geçerli. Bu durumda Egea, Renegade gibi Türkiye’de çok sevilen ve geniş bir kullanıcı kitlesine sahip modellerin dizel motor seçenekleri 2022 yılından itibaren üretilmeyeceği anlamına geliyor. Fiat dizel otomobil üretimine son verecek markalar arasına katılacak mı?

Çok sevilen dizel-otomatik kombinasyonunun devam edip-etmeyeceği önümüzdeki aylarda belli olacak !

Habere göre 1 Haziran tarihine kadar son hali verilerek, netleşecek 4 yıllık stratejik planda dizel motorlu binek araç üretiminin adım adım terkedilecek. Şirkete yakın kaynaklar FCA’nın yeni 4 yıllık plan kapsamında, üretimini gerçekleştirecekleri binek otomobillerin yeni nesil verimli benzinli motorlara yöneleceğinin açıklanacağını öne sürüyorlar.

Fiat Chrysler ise bu haber karşısında halen herhangi bir açıklama yapmadı.

Dizel oto satışlarının Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya pazarlarındaki gelişimi. Trend aşağı doğru…

FCA’ya yakın kaynaklardan sızan bu bilgiler dizel motorlu otomobil üretiminde özellikle küçük hacimli dizel motorlarda sona gelindiğinin işareti kabul ediliyor. Daha önce Toyota, 2030 yılından sonra dizel motorlu otomobil üretemeceğini ilan etmişti. Bir çok dünya devi, hibrit ve elektrikli motorları üretiminde daha fazla görev almaya yönlendiriyor.

Dizellerin sonu göründü

Toyota’dan sonra FCA’nın da dizel motorlu araç üretmeyeceği açıklaması, bu araçların Türkiye’de çok beğenilmesine rağmen, geleceğinin olmayacağı anlamına da geliyor. Bu durumda bir çok otomobil dizel motorlu halleriyle son nesil olarak yollarda.

Hatırlanacağı gibi Honda da CR-V modelinde dizel motor seçeneğini bırakarak, benzinli ve hibrit seçeneklerle yoluna devam kararını geçen yıl vermişti.

Dizel’in Avrupa’daki egemenliği, Volkswagen Group’un emisyon skandalından bu yana hızlı bir düşüşe geçmiş durumda. Dizel yakıta karşı politik bir muhalefet de mevcut. Bunun etkisinin çevre bilinci ve temiz kentler anlayışıyla birleşmesi sonuçunda da nümüzdeki yıllarda bir çok büyük Avrupa şehrinin sokaklarında dizel araçlar dolaşması yasaklanmak isteniyor.

Eski TOFAŞ Ceo’su başkan mı oluyor?

Bu arada kulislere göre Chrysler’i bünyesine kattıktan sonra yeni bir çıkış yakalayan şirkette adını en başarılı CEO sıralamasında üstlere yazdıran Sergio Marchionne’nin emekli olacağı konuşuluyor. Marchionne’nin yerine öne çıkan isim ise Türkiye’nin yakından tanıdığı bir isim. Daha önce TOFAŞ’ta CEO’luk da yapan ve halen FCA’nın Avrupa, Ortadoğu ve Afrika COO operasyonlarının başındaki Alfredo Altavilla öne çıktı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.