400 bin liralık Morgan Türkiye’ye geldi

Gümrükte otomobil, ruhsatta motosiklet.

Bir otomobil tasarımı bir asırdan fazla bir süre güncelliğini koruyabilir mi?

Sorunun yanıtı belli gibi değil mi?

“Bu pek mümkün değil.”

Ancak…

El yapımı lüks araçlarıyla ünlü İngiliz markası Morgan söz konusu olduğunda yanıt vermekte çelişkiye düşüyorsunuz.

“Hımm… Evet ya, bu otomobiller sanki ilk günkü gibi görünüyor…”

Biraz da küçük uçak hissinden kurtulamıyorsunuz. Hani şu retro olanlardan. Retro bir deri ceket, şapka ve eldivenler ile de kokpite oturduğunuzda “Eeee hani? Uçmuyor ki bu” diyesiniz geliyor…

İşte yollarda seyrederken kafaları dönüp dönüp baktıracak bu marka artık ‘resmen’ Türkiye’de de satılıyor. Onu klasik otomobil tutkunları yakından tanıyor zaten.

Morgan artık Türkiye’de Tunç Lokmanhekim’in kurucusu olduğu “Klasik Garaj” tarafından temsil ediliyor. Tamamen el yapımı otomobil üreten markanın Türkiye lansmanı, Morgan’ın ilk modeli olan ve ilki 1909 yılında üretilen efsane üç tekerlekli Morgan 3 Wheeler ile gerçekleşti.

Morgan_3_Wheeler Türkiye’de de satılmaya başlandı.

81 yıl önce yola çıkmış

1936’ya kadar üretilen Morgan 3 Wheeler, 2011 yılından itibaren yeniden üretilmeye başlanmıştı. 1909 yılında Henry Frederick Stanley Morgan tarafından kurulan Morgan Motor Company halen yılda 1.300 araç üretiyor ve Malvern bölgesinde üretime devam ediyor.

Morgan Motor Company, ısrarla reddettiği bir şey var, o da seri üretim. Tamamen el işçiliği üretim yapıyor ve bu üretim sipariş üzerine gerçekleştiriliyor. Morgan Motor Company, sipariş alınan her araç için kişiselleştirilmiş tasarım uygulaması yapıyor. Araçlar, renk seçeneklerinden deri döşemelerine kadar sadece sahibinin talep ettiği şekilde dizayn ediliyor. Bir otomobilin, sipariş verdikten sonra fabrikadan çıkışı ise 5-6 ay sürüyor.

Sipariş yöntemi otomobilin tamamen kişisel olmasını da sağlıyor. Öyle ki, üretilen hiçbir Morgan bir diğeriyle aynı özellikleri taşımıyor.

Türkiye’de de satışlar siparişle olacak. Tunç Lokmanhekim, yılda 8-10 adet civarında satış beklediklerini ifade ediyor.

Morgan 3 Wheeler fiyatı 85 bin Sterlin

Morgan 3 Wheeler ’ın klasik benzin motorlu modelinin anahtar teslim maliyeti yaklaşık 85 bin pound. Yani yaklaşık 400 bin TL. Otomobilin İngiltere fiyatı 32 bin pound civarında. Türkiye’de bu fiyata ulaşmasının nedeni elbette ki vergiler. Ancak ilginç bir nokta şu ki, gümrükten otomobil olarak giren Morgan 3 Wheeler, ruhsatta motosiklete dönüşüyor.

Belma Toprak, 400 bin liralık Morgan otomobilin direksiyonuna geçti..

Morgan kaç kilo?

Morgan 3 Wheeler’ın ağırlığı sadece 525 kilogram. Yaklaşık 140 Newton metrelik torkla motor ve düşük devirlerde maksimum güç üretiyor. Tasarım klasik ama motor teknolojisi oldukça yeni ve güncel. Enjeksiyon beslemeli 1983 cc’lik V2 motora 5 ileri 1 geri Mazda vites kutusu eşlik ediyor.

Otomobilleri (bilinçli olarak ve iyi anlamda) ‘amaç’ olarak görenler ve bu amaca ulaşmak için yeterince parası olanlar için oldukça keyifli olacağı aşikar…

Peki ‘araç’ olarak işlevsel mi?

İşte o biraz tartışılır…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.