İngilizlerden en hızlı SUV; BBS 626 HP güçle 3,9 saniyede 100’e çıkıyor

Dünyanın en hızlı SUV modeli olarak tanıtılan Bentley Bentayga Speed yola çıktı. 306 km/s azami hızı bulunan Bentayga Speed, 0’dan 100 kilometre hıza sadece 3,9 saniyede ulaşıyor. Aracın 6,0 litrelik W12 motoru 626 HP (635 PS) güç ve ve 900 Nm tork üretiyor.

Bentley Bentayga kokpit

Bentley’in, Büyük Britanya’da tasarlanan SUV modeli Bentayga Speed en güçlü Bentayga özelliğini taşıyor. 2007 yılında Continental GT ile doğan Speed modellerinin uzun yıllara dayanan geleneğinin ışığında tasarlanan model; geçen yıl zorlu Pikes Peak International Hill Climb’da seri üretimi yapılan SUV rekorunu kırdığından bu yana; Bentayga’nın performans limitlerini daha da zorluyor.

22 inç jantlar

Bentayga Speed’te koyulaştırılmış farlar, gövde renginde yan etekler ve çarpıcı arka rüzgarlık performans detaylarını tamamlıyor. Koyulaştırılmış radyatör ve tampon ızgaraları, üç farklı kaplama seçeneğiyle sunulan 22 inç’lik jant tasarımı ve Speed’e özgü arma spor tasarım özelliklerini tamamlayıcı nitelikte.

Tüm Bentayga modellerinde olduğu gibi, dört çeker sürüş sistemine sahip Speed’de; Elektronik Diferansiyel Kilidi ve sekize kadar Sürüş Dinamiği modu bulunuyor. Sport moda özgü mühendislik revizyonları daha dinamik bir sürüş sağlarken; daha büyük bir egzoz yapısı ile daha sert bir süspansiyon ayarı sürücünün sürecin parçası haline gelmesini sağlıyor.

Koltukta 22 ayrı konum

Arka koltuklar da lüksün zirvesinde

Bir dizi özel opsiyon vasıtasıyla, müşteriler Bentayga Speed’i kendi gereksinimlerine göre kişiselleştirebiliyor. Bu opsiyonlar arasında karbon seramik frenler, masaj fonksiyonlu 22 yönde ayarlanabilir ön koltuklar, karbon fiber ön paneller, Bentley arka-koltuk eğlence sistemi (RSE) ve ruh haline göre ayarlanabilen aydınlatma bulunuyor.

Yeni Speed’in azami hızı 301 km/s’den 306 km/s’ye yükseltilirken, 0-100 km/s hızlanma süresi 4,1 saniyeden 3,9 saniyeye indirilmiş.

Yalnızca Speed modeline yönelik olarak Sport modu W12 motoru ve sekiz vitesli otomatik şanzımanın yanı sıra; süspansiyon ve Bentley Dynamic Ride’dan daha hızlı yanıt alınması amacıyla yeniden kalibre edilmiş.

Bentley Dynamic Ride 48V sistemini kullanan dünyadaki ilk elektrik aktif devrilme kontrol teknolojisi. Bu sistem viraj alma sırasında ortaya çıkan yan dönüş güçlerine anında karşılık vererek lastik temasını azami seviyeye getiriyor; sürüş konforunu üst seviyede tutuyor.

Bentayga Speed’in seramik frenleri bir Bentley modeline monte edilen en büyük ve en güçlü fren takımını oluşturuyor. 6.000 Nm’lik azami frenleme torku sunan fren takımı 1.000 °C’ye kadar olan sıcaklıklara dayanabilecek şekilde tasarlandı. Bunun yanında, demir fren takımlarına göre 20 kg’ı aşan bir yük tasarrufu sağlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.