İngiltere seferi: Sağdan direksiyonlu Civic Sedan üretimi başladı

Honda Türkiye, yeni Civic Sedan ile başlattığı atağını adım adım geliştiriyor. Benzinli ve fabrikadan LPG’li Civic Sedan ile başlayan üretim daha sonra RS yani 1.5 turbo motorlu versiyonla zenginleşti. Ardından dizel motorlu Civic Sedan üretildi ve son olarak Civic dizel otomatik üretildi. Tek modelle sağlanan motor ve şanzıman genişliği Honda Türkiye’nin elini oldukça güçlendirdi.

İç pazarda en çok satan modellerden biri olan Civic Sedan, ihracatta da çıtayı yükseltiyor. Temmuz ayı itibariyle 35 olan ihraç pazar sayısı önümüzdeki yıl Birleşik Krallık ile artacak.

Honda Avrupa CEO’su Inouma le Türkiye CEO’su Tsumura ile konuştuk.

Avrupa’da Honda’nın ana üssü olarak konumlanan İngiltere için, Civic’in üretildiği ülkeye Civic Sedan ihracatı başlayacak. Daha önce belli olan bu bağlantının ürünü ilk modellerin yani sağdan direksiyonlu Civic Sedan otomobillerin üretimi başladı.

İzmit Şekerpınar’daki tesislerinde sağdan direksiyonlu Civic Sedan üretimine başladıklarını açıklayan Honda Türkiye Başkanı Takuya Tsumura, “Türkiye’de ürettiğimiz Honda Civic Sedan giderek daha çok ülkede satılıyor. Sağdan direksiyonlu modelimizin üretimine başladık. Artık Birleşik Krallık’a da ihracat gerçekleştireceğiz.

Honda Avrupa Başkanı Türkiye için çalışıyor

Honda Avrupa Başkanı Katsushi Inoue ile Paris’te görüştük. Inoue, Avrupa pazarında elektrikli ve hibrit Honda modelleriyle bir kaç yıl içinde eski yıllarına döneceklerini söyledi.

Türkiye’de markanın başarılı sonuçlar almasının kendisini çok sevindirdiğini belirten Honda Avrupa Başkanı, “Döviz kurlarındaki değişimlere dışarıdan bakıyorum. Ama Honda’nın böyle bir pazarda başarısı çok iyi. Honda Civic’in başarısı önceki yılla karşılaştırıldığında çok memnun edici.”

Türkiye’de üretilen Civic Sedan İngiltere’ye sağdan direksiyonla gidecek.

Türkiye’de üretilen Civic Sedan modelinin Batı Avrupa pazarlarında satılabilmesi için çalıştıklarını ama Avrupalı talebin sedandan yana olmadığını söyleyen Inoura, yeni dönemde elektrikli ve hibrit araçlarla satış grafiklerini yükselteceklerini belirterek, şunları söyledi:

“Halen Türkiye’den ihracat yapıyoruz ama sedan olarak değerlendirdiğimizde çok fazla iç açıcı değil, ama herkes elinden gelini yapıyor. Son olarak sağdan direksiyonlu Civic Sedan üretimi başlıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren İngiltere ihracatı başlayacak. Halen 36 ülkeye ihracat yapılıyor. Bu sayı daha da artacak.”

Elektrikli Honda’lar 2019 sonunda çıkacak

Honda’nın 2025 planı doğrultusunda hareket ettiğini söyleyen Honda Avrupa Başkanı, “yeni dönemde Avrupa pazarlarına uygun hibrit ve elektrikli modellerimizi yollara çıkarıyoruz. Yeni CR-V hibriti bu atağımızın ilk adımı olarak değerlendiriyoruz. CR-V hibrit modelimizi elektrikli araç dönemine geçişte bir yapı taşı olarak görüyoruz. 2025 Planımıza göre  Avrupa’da satılan üç Honhda’dan ikisi elektrikli olacak.” dedi.

Geçen yıl konsept olarak gösterilen ve ilk nesil Civic’ten esinlenilenen tasarımıyla dikkat çeken EV ise Başkan’ın dediğine göre 2019 yılı sonunda yollara çıkacak.

Honda CR-V Hibrit Türkiye’de önümüzdeki günlerde yola çıkacak.

Elektrikli Honda EV, Türkiye’ye gelmek için altyapı ve destek bekliyor

Bu aracın Türkiye’ye gelmesi ise Türkiye’deki elektrikli ara ünitelerinin gelişmesine ve bu tür araçlara yönelik tüketici teşviklerine bağlı.

Honda Türkiye Başkanı Tsumura, şarj istasyonları altyapısı gelişirse ve Hükümet teşvikleri gelirse EV’nin Türkiye’ye de geleceğini açıkladı.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.