Intercity Partner : 3 yılda 30 bin TL’lik reçete

Türkiye’nin en büyük otomobil filo kiralama şirketi Intercity, marka farketmeksizin otomobil bayilerine ek iş fırsatı teklif ediyor. Hep konuşulur: “Yeni otomobil satışlarında kâr kalmadı.” Intercity Partner , 100 otomobil bayisine 3 yılda araç başı 30 bin liralık ek gelir vaat ediyor.

Intercity, bayilerle sinerji yaratarak, hem onlara hem de şirkete kazanç sağlayacak yeni bir teklifte bulunuyor.

Önerilen ek kazanç kapısı otomobilin etrafında dönen işlemlerden araç başına 3 yılda 30 bin liraya varan ek gelir öneriyor.

Intercity Partner : Yeni bir sistem

Intercity, geliştirdiği yeni sistemle filo kiralamadaki gücünü “Intercity Partner” iş modeli üzerinden Türkiye’deki yetkili otomobil satıcılarıyla paylaşıma açıyor.

Intercity’den yeni proje: Intercity Partner

Vural Ak: 5 yılda 100 bin araçlık plan

Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, günlük gazetelerin otomotiv editörlerine iki etapta yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Sektörümüzün kurulmasına öncülük etmiş bir şirket olarak kış lastiği uygulamasından tutun, Türkiye’nin her yerinde 48 saat içerisinde ikame araç temin edebilme hizmetimize kadar sektörümüze pek çok yeni standartlar kazandırdık. 2004 yılında araç parkımız 10 bin adet barajını geçmesi bizim için bir dönüm noktasıydı ve

Vural Ak: Yeni projesini günlük gazetelerin otomobil editörlerine anlattı.

devamı hızla 20-30 bin adetleri aştı. Bugün artık yollarda 4 bin 500 müşterimize hizmet veren 46 bin adet aracımız dolaşıyor. Hedefimiz, 5-6 yıl içerisinde toplam araç sayımızı 100 bin adetlerin üzerine çıkartmak. 26 yıllık geçmişimizle yerli ve yabancı 44 farklı banka ile çalışıyoruz ve artık 410 milyon Euro işlem hacmine sahip bir kuruluş haline geldik” dedi.

Filo kiralama sektörünün firmalara sağladığı yüzde 20 finansman avantajı ile otomotiv sektörünün yanı sıra Türkiye ekonomisine de fayda sağladığını ve sektördeki potansiyelin çok yüksek olduğunu da belirten Ak, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bugün Intercity olarak Türkiye’nin en büyük ölçeklisinden en küçüğüne çok önemli şirketlerle çalışıyoruz. 2016 yılı verilerine göre Türkiye’de 22.5 milyon adetten oluşan araç parkı içerisinde şirket araçlarının sayısı 3.5 milyon adet. Ancak bunların günlük ve filo kiralama adedi sadece 375 bin adede karşılık geliyor. Türkiye’de filo kiralama pazarının potansiyeli çok yüksek ve ekonomik faydaları anlaşıldıkça tercih eden şirket sayısı gün geçtikçe artıyor.”


“Filodaki başarımızı paylaşmak istiyoruz”

Filo kiralama sisteminin Türkiye’deki mevcut potansiyeli ve Türkiye çapında daha yaygın yer alma amacıyla Intercity Partner oluşumu altında yeni bir iş modelini hayata geçirdiklerini belirten Ak, yüksek kurlar, vergi oranları ve son olarak da ÖTV artışlarının otomotivin büyüme trendini yavaşlattığını kaydederek şunları söyledi;

”Türkiye’deki yetkili satıcılar kârlılık açısından zor bir dönem yaşıyorlar. Türkiye’deki 5 binden fazla yetkili bayinin bine yakını kapandı ve düşüş devam ediyor. Biz Intercity olarak bu bayilere yeni bir kazanç kapısı oluşturduk. Sadece satış ve satış sonrasından oluşan gelir kalemlerine; mevcut yapılarını kullanabilecekleri ve sermaye koymalarının gerekli olmadığı yeni iş modelimizle, bulundukları bölgelerde bizim bir partnerimiz olarak filo kiralama yapmalarını istiyoruz. Böylece onlara dört farklı ilave kazanç noktası sağlıyoruz.

  1. Öncelikle yapacakları kiralama işleminden komisyon alıyorlar.
  2. Kiralanma olması halinde söz konusu aracı o bayiden satın alıyoruz.
  3. Bunlara ilave olarak kiralanan aracın bakım, lastik değişimi, hasar, sigorta ve benzeri işletme işlemlerinden de gelir elde edebilecekler.
  4. Son olarak kiralama süresi tamamlanan araçların satışı ise yine bir başka kazanç kapısı olacak.

3 yılda araç başı 30 bin TL’ye varan kazanç

Intercity Partner sistemimize dahil olan üye kuruluşlar,

  • Kiralama komisyonundan yaklaşık 6 bin 500 TL,
  • Sıfır araç satışından 2 bin 500 TL,
  • SSH, hasar onarım, parça, lastik değişim gibi hizmetlerden 16 bin TL,
  • 2. el satışından da ortalama 5 bin TL ilave gelir elde edebilecekler.
  • Böylelikle 130 bin TL fiyatı olan tek bir araçtan toplamda 3 yılda ortalama 30 bin TL’ye kadar kazanç sağlayabilecekler.
Intercity’den 100 bayiye 30 bin TL’lik kazanç reçetesi.

Bir yıl önce başlatılan Intercity Partner sisteminde mevcutta 80’e yakın iş ortağı ile anlaşma sağlandığını ve yakın zamanda bu sayının 100’e ulaşmasının beklendiğini de sözlerine ekleyen Vural Ak ,  “Intercity Partner ile ilave 100 yeni satış noktasıyla toplamda 76 ilimizi kapsamış olacağız.” şeklinde konuştu.

Bu yeni iş modeliyle yıllık ortalama 10-12 bin ilave araç kiralama yapmayı hedeflediklerini söyleyen Ak, böylece Intercity’nin bu yılsonuna kadar araç parkının 50 bin adedin üzerine çıkacağını açıkladı. Sistemin iki tarafta da verimli ve etkin çalışabilmesi için 100 bayi ile sınırlandıracaklarını da açıkladı.

100 bin araçlık büyük plan

Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, 5-6 yıl sonraki hedeflerinin 100 bin araca ulaşmak olduğunu da kaydederek “Araç başı aylık 440 Euro kira ortalamamız var. Şu anki toplam ciromuz yıllık 410 milyon Euro. 100 bin adetlik hedefimize ulaştığımızda bu rakam kiralama cirosu 530 milyon Euro’ya çıkacaktır. Yıllık filonun üçte birini de ikinci elde sattığımızı hesap edersek buradan da 650 milyon Euro’luk ikinci el araç satış cirosu elde edeceğiz.  Böylelikle 100 bin hedefimize ulaştığımızda yıllık 1.2 milyar Euro toplam ciromuz olacaktır” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.