Intercity sahibi binlerce araç satın aldı

Yıllık 40 bin adetlerde gerçekleşeceği tahmin edilen filo pazarında Intercity sahibi Vural Ak, rekor kiralama imza attığını açıkladı. Haziran ayında 1.818 adet araç kiraladığını ilan eden Türkiye’nin en büyük operasyonel leasing şirketi, 16 farklı marka ile çalıştığını duyurdu.

Intercity sahibi Vural Ak, haziran ayında yaptıkları rekor kiralamayı sosyal medya hesabından duyurdu.

Ak, filo kiralama sektöründe yaşanan yüzde 50’lere varan daralmaya karşın, Intercity olarak 2019 yılının ilk 6 ayını rekor rakamlarla geride bıraktıkları söyledi. Ak, haziran ayında 220 milyon TL değerinde 1.818 adet araç satın aldıklarına dikkat çekerek, şunları söyledi;

“32 yıldır kiralama sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Haziran ayında 222 yeni kurumsal müşteri bizimle çalışmaya karar verdi. Kurumsal müşteri portföyümüz 5 bin 500’e ulaştı.”

Intercity sahibinden 6 aylık filo pazarı açıklaması

Filo kiralamanın dramatik 6 ayı

Yılın ilk 6 ayını da değerlendiren Ak, zorlu bir dönemden geçtiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ocak-Haziran döneminde kiralama sektöründe yeni araç alımı dramatik şekilde azaldı. İlk 6 ayda 20 bin adetten az yeni araç alımı gerçekleşti. Satılan araç adetlerine bakıldığında kimsenin araç alamadığı net bir şekilde görülüyor. Şu anda sektörümüzdeki oyuncular kiradan dönen araçlarını satıp borçlarını azaltmaya çalışıyorlar. Tahminimize göre kalan 6 aylık süreçte de en fazla 20 bin adet araç daha alınır diye düşünüyoruz.”

Intercity sahibi binlerce araç aldı

Intercity’nin ilk 6 aylık karnesini de açıklayan patron Ak, “Biz 7 bin adet civarında bir alım gerçekleştirdik. Kalan ikinci yarıda bu rakamı 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Hedefimiz 2019 yılını 20 bin adet yeni araçla kapatmak. Bu alımı rakamsal olarak değerlendirdiğimizde ise yaklaşık 2.5 milyar TL’lik bir yeni yatırım yapmış ve satın alma gerçekleştirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

Dönemden çok az hasarla çıkacak

Sektörde yaşanan daralmanın doğal olarak kendilerini de etkilediğini fakat bu dönemden çok az hasarla çıkacaklarını belirten Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, “Araç adedi olarak 2 sene önce 50.000 adet filo büyüklüğümüz vardı. Gidişatı önceden görüp kontrollü küçülmeye geçerek bu büyüklüğü 36.000 adede indirmiştik. Bu sene kiradan dönen 15.000 adet kadar aracımızı 2.el piyasasına satıyoruz ve yeni alacağımız 20.000 adet araçla seneyi 40.000 adedin üzerinde kapatmayı hedefliyoruz. Bu zamanında ve öngörerek yaptığımız planlarla mevcut kriz ortamını minimum zararla atlattık ve hızla tekrar büyümeye başladık” diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.