İnternete bakmadan araba almıyoruz

OYDER-Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği, GfK’ya yaptırdığı ‘Otomobil Alıcıları Takibi Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Nisan-Ekim 2013 tarihlerini kapsayan raporda; firmalar tarafından düzenlenen kampanyalar satışları en çok tetikleyen faktör olarak öne çıkarken, otomobil satın alanların yüzde 58’inin kredi ile alım yaptığı ortaya çıktı. Araytırmada ortaya çıkan bir başka sonuç ise otomobil alıcılarının internet kullanımındak yüksek oran oldu. otomobil satın alacakların alacakları araçları ve bunun fırsatlarını ilk gördükleri ortam yüzde 26 oranhında internet çıktı.

Gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan OYDER Derneği Yönetim Kurulu Başkanı H. Şükrü Ilısal özellikle gelişen teknolojinin önemine değinerek; müşteriler ile kurulan iletişimde dijital yöntemlerin arttığını belirtti. Müşterilerin artık showroomlara internetten araştırarak belirlediği aracın fiyatını, rengini, opsiyonlarını öğrenmek için geldiğini söyleyen Ilısal, “Müşterinin alım kararını doğrudan etkileyen unsurlardan biri de finansal çözümler yaratmak” dedi.

2014 yılıyla ilgili öngörülerde bulunan Ilısal, dövizdeki dalgalanmaların özel sektörün 250 milyar dolarlık borcunu ödemekte zorlanacağı bir ortam yarattığını söyledi.

“Sektörümüzde kur baskısı, kredilerdeki düzenleme ve ÖTV’nin artışının 2013 yılındaki 853 bin rakamının 700 bine inmesine neden olacağı tahmin edilmekte. Bu durumda araç fiyatları kademeli olarak artacak ve yıl sonunda araç rakamlarının yüzde 20-30 hatta kura bağlı olarak daha fazla artacağı görülecektir.” açıklamasında bulunan Ilısal, tüm bu gidişatın istihdamı da olumsuz yönde etkileyebileceğinin altını çizdi.

2014 yılındaki tek pozitif beklentilerinin uygun şartlarda hazırlanmış “Hurda Teşvik” uygulamasının devreye alınması olduğunu söyleyen Ilısal, “Bu uygulama aynen Almanya’da, İngiltere’de olduğu gibi bir seferlik değil yıllara yayılmış bir politika olarak benimsenmeli ve eski aracını hurdaya veren tüketici tekrardan yeni araç alımına teşvik edilmeli”. dedi.

Hem hız yapıyor, hem hızdan korkuyoruz

OYDER Derneği Yönetim Kurulu Başkanı H. Şükrü Ilısal’dan sonra sözü GfK Otomotiv ve Enerji Sektörü Tüketici Deneyimleri Uzmanı Mesud Şenkardeşler aldı. GfK’nın 52 yetkili bayiden ‘0’ km otomobil satın alan müşterilerin katılımıyla hazırladığı araştırmanın verilerini basın mensuplarıyla paylaşan Şenkardeşlerin sunumunda şunlar göze çarptı:

Ankete katılanların yüzde 28’inin otomobil satın alırken en çok kampanyalardan etkilendiği öğrenildi. Kampanyalardan sonra alıcıları tetikleyen ikinci unsur yüzde 14.3’le alıcının mevcut işine güveni oldu.

Otomobil satın alanların, alacağı otomobili ilk gördükleri mecra yüzde 26.5 ile internet oldu. Ocak-Nisan arasında gerçekleştirilen bir önceki ankette tüketicilerin yüzde 52’sinin taşıt kredisi kullandığı öğrenilirken bu oran yeni ankette yüzde 58’e çıktı.

Ankete katılanların yüzde 52’si en çok endişelendiren trafik ihlalinin hız sınırını aşan sürücüler olduğunu söylerken; “En son aldığınız trafik cezası sebebi nedir?” sorusuna yüzde 32.9’la çoğunluk olarak “hız sınırını aştım” cevabını verdi.

Otomobil satın alanların yüzde 66’sı otomobil satın almayı bir yatırım aracı olarak görmediğini söyledi.

Hazal ORTA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.