iPhone’ları kırıyoruz ama Apple şimdi de otomobil yapıyor

Türkiye ile ABD Başkanı Trump ve onun Evangelist tayfası arasındaki gerginlik son günlerde iPhone üzerine odaklandı. Türkiye’nin bir çok yerinde gelişmelere hasar davranan bazıları işi iPhone kırmaya ve dolar yakmaya kadar götürdü. Ticaret Bakanlığı da ABD’den ithal edilen içki, tütün ve otomobillerin gümrük vergisini yüzde 120’ye yükseltti. ıPhone üreticisi şirket ise Apple Car Project Titan kosunda çalışmalarını kesintisiz sürdürüyor.

Tabii burada listeye neden iPhone ve Apple ürünlerini eklenmediği geliyor ama herhalde unutuldu veya başka bir listeye saklandı.

Herneyse, biz iphone boykotu başlatırken, o telefonun üreticisi Apple otomobil üretmeye hazırlanıyor.

Apple ürünleri konusunda tutarlı öngörüleriyle ün yapan analist Ming- Chi Kuo, bir açıklama yaptı: “Apple Car 2023-2025 yılları arasında piyasaya sürülebilir” dedi.

Aslında bu tarihler tam da Türkiye’nin otomobilinin çıkış tarihlerine denk geliyor. Yani bugün iphone ile kapışan Türkiye, yarın da Apple Car ile kapışacak. Her şey istendiği gibi giderse… Ya da omne quod desideravit

Apple, Project Titan adını verdiği otonom araç projesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Mac bilgisayarlar gibi Apple ürünleriyle ilgili haberler yapan MAcrumors.com web sitesine konuşan TF INt Sec analisti Kuo, geçtiğimiz günlerde hisse değeri 1 trilyonu doların üzerine çıkan Apple’ın yıllardır üzerinde dolaşan otomobil üretecek mi sorusuna yönelik tahminini dile getirdi.

“Apple Car, Cupertinolu şirketin bir sonraki yıldız ürünü olacak” diyen Kuo, Apple Car otonom otomobilin 2007 yılında ortaya çıkan İphone gibi çok büyük bir çığır açacağını öngördüğünü söyledi.

Otomotiv sektörü yeniden şekilleniyor

Otomotiv sektörünün teknolojik devrim sayesinde yeniden şekillendiğine dikkat çeken Kuo, Apple’ın artırılmış gerçeklik üzerine yaptığı çalışmaların şirketi farklılaştırdığını öne sürdü.

Ağustos ayı başında Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın baş mühendisi Doung Field, Apple’ın Project Titan adını verdiği otomobil projesinin lideri Bol Mansfield’ın takımına katılmak için şirkete geri dönmüştü. Apple son olarak Google’ın otonom araç projesi Waymo işinde de çalışmış mühendis Jaime Waydo’yu bünyesine katmıştı.

Apple, halen bir Lexus SUV üzerine inşa ettiği radar teknolojileriyle otonom yani kendi kendine giden araç testlerini sürdürüyor.

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.