İŞİD, Ford ve Mercedes’i de vurdu

Türkiye'nin Suriye sınırına yakın böglelerde tarihin en karanlık ve kanlı dönemlerinden biri yaşanıyor. Türkiye ticaretinin en önemli kapılarını barındıran Irak ve Suriye kapılarındaki kriz, en büyük kampon üretici ve satıcısı durumundaki Ford OTosan ve Mercedes Benz Türk gibi devleri de vurdu.

İŞİD-Ford-Otoson-Mercedes-Benz-vurdu

 

İŞİD'in katliamları sonucu ticaretin yüzde 40 düşüş gösterdiği bölgede kamyon satışları da düştü.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Ynegün, konuyla ilgi şu açıklamayı yaptı:

"Şirketimiz yıllık ihracatının yüzde 80'ini Avrupa'ya gerçekleştiriyor. Dolayısıyla bu alanda çok etkilenmedik ama Türkiye'den oradaki ülkelere  yaptığımız kamyon ihracatı etkilenmiş durumda. Güney ülkelerinde olanlardan  dolayı Türkiye'nin güneydoğudaki ticaretle ilgili sorunlar var. En çok kamyon  sattığımız Van, Diyarbakır, Gaziantep, Adana, Hatay. Bu illerde kamyon satışları  çok ciddi miktarda etkilendi."

Yenigün, son olaylara kadar açık olan sınır kapılarından ciddi miktarlarda ihracat yapıldığını, bunun komşu ülkelerdeki olayların başladığı ilk zamanlar biraz yavaşladığını, şu  sıralarda ise neredeyse sıfıra indiğini vurgulayarak, bu durumdan hem ihracatın hem iç piyasanın etkilendiğini sözlerine ekledi.

Mercedes Benz Türk Satış ve Pazarlama Direktörü Süer Sülün de güneydoğu sınırındaki olaşların en çok kamyon satışlarını etkilediğini söyledi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.